alexa metrics

banner560

banner572

Bu belge Sarkozy'yi yakacak

 Mediapart tarafından yeşil çerçeve içinde verilen Arapça yazılı ve Fransızca'ya tercüme edilen bilgi notunda, Libya dış istihbarat servisinin eski başkanı Musa Kusa, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylık kampanyasına 50 milyon avro

Gündem 28.04.2012, 23:07
Bu belge Sarkozy'yi yakacak

 

Mediapart tarafından yeşil çerçeve içinde verilen Arapça yazılı ve Fransızca'ya tercüme edilen bilgi notunda, Libya dış istihbarat servisinin eski başkanı Musa Kusa, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylık kampanyasına 50 milyon avro tutarında mali yardım yapılmasıyla ilgili Libya genel halk komitesi bağlantı bürosu tarafından yayınlanan talimatla ilgili anlaşmayı teyit ediyor.

Anlaşmaya, Libya tarafından Libya istihbarat birimleri direktörü Abdullah Senussi ve Libya Afrika yatırımları fonu Başkanı Beşir Salih, Fransız tarafından da Brice Hortefeux ve Ziyad Takiyeddin'in katıldığı 6 Ekim 2006'daki toplantıda "şifahi" olarak varıldığı ifade edilen belgede bu mali yardımın yapılıp yapılmadığı belirtilmiyor.

 

Nicolas Sarkozy'nin yakın arkadaşı Hortefeux 2007'den 2011'e kadar İçişleri de olmak üzere bakanlık görevlerinde bulunmuştu.

 

Sarkozy'nin sözcüsü, belgeyi ve iddiayı "gülünç" diye niteleyerek, seçim kampanyası hesaplarının toplamının 22 milyon avro tuttuğunu, 50 milyon avronun hayal edilemeyeceğini ve hesapların anayasa konseyi tarafından onaylandığını belirtti.

 

Lübnan asıllı işadamı Ziyad Takiyeddin'in avukatı da, müvekkilinin belgede belirtilen toplantıda yer almadığını, ancak tarihler ve kişiler gözönüne alındığında bu belgenin inandırıcı olduğunu söyledi.

 

Belgenin yayınlanması üzerine Sosyalist Parti de Sarkozy'nin Fransız halkına açıklama yapması gerektiğini bildirdi.

Gizli belgeleri gördüğünü söylemişti

Fransa'da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü Mediapart sitesi, belgeyi bugün kaçak olarak yaşayan Libya'nın eski üst düzey yöneticilerinden sağladığını belirtti.

 

Mediapart muhabiri Fabrice Arfi, geçen ay The Guardian'a yaptığı açıklamada, halihazırda yürütülen bir soruşturma kapsamında hazırlanan dosya içinde, bağışla ilgili gizli belgeleri bizzat gördüğünü söylemişti.

 

The Guardian ayrıca, Sarkozy'nin seçilmesinden kısa süre sonra Kaddafi'yi Paris'e davet ettiğini, Elysee Sarayı'nın bahçesinde çadır kuran Muammer Kaddafi'nin, Sarkozy tarafından "kardeş lider" sözleriyle nitelendirdiğini hatırlatmıştı.

 

Libya'dan para aldığı ileri sürülmüştü

 

Paranın Lübnanlı silah tüccarı Ziyad Takiyeddin tarafından sağlandığı, silah tüccarının Fransa'nın geçmişte Pakistan'a denizaltı satışına aracılık ettiği, alınan komisyonların başka bir seçim kampanyası için kullanıldığı ve Karaçi'de Fransızların ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili soruşturmada da suçlandığına dikkati çekilmişti.

 

Kaddafi'nin Sarkzoy'nin seçim kampanyasına para verdiği iddiasını, ilk kez geçen yıl Euronews televizyon kanalına konuşan Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi gündeme getirmişti. 

 

Seyfülislam Kaddafi, muhaliflere destek veren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi eleştirerek, Sarkozy'nin seçim kampanyasında Libya'dan para aldığını ileri sürmüştü.

 

Seyfülislam Kaddafi, Sarkozy'nin 2007'deki seçim kampanyasını Libya'nın finanse ettiğini iddia etmiş ve Sarkozy'den bu parayı geri vermesini istemişti. 


Yorumlar (1)
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
İyi oldu Türkiye düşmanı bu adam!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@