banner556

>

Bir 'sıfır' daha atıldı

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Siyasi Etik Yasa Taslağı’nda değişikliğe gidildi. Daha önceden 12 bin lira olarak belirlenen vekillerin hediye kabul sınırı, bin 200 liraya düşürüldü. Dört partinin temsilcilerinden oluşan TBMM Siyasi Etik Komisyonu, tas

Gündem 12.12.2012, 09:41
Bir 'sıfır' daha atıldı

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Siyasi Etik Yasa Taslağı’nda değişikliğe gidildi. Daha önceden 12 bin lira olarak belirlenen vekillerin hediye kabul sınırı, bin 200 liraya düşürüldü. Dört partinin temsilcilerinden oluşan TBMM Siyasi Etik Komisyonu, taslak metne son şeklini henüz veremese de kamuoyunun tepkisi üzerine bazı maddelerde geri adım atıldı.

TBMM Siyasi Etik Komisyonu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral ve BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt katıldı.
 
Toplantının ardından AK Parti'li Toptan, komisyonun yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde zaman zaman eksiklik ve haksızlıklar bulunduğunu söyledi. Bunlara örnek olarak milletvekillerinin hediye almasını gösteren Toptan, şöyle konuştu:
''Milletvekillerinin yurt içinde hediye alması ile ilgili şu anda mevzuatımızda herhangi bir sınırlama ve hiçbir limit yok. Biz, daha önce maaşı kadar hediye alma imkanı getirmiştik. Bu çok eleştiri aldı. Kamuoyunun hassasiyeti dikkate alınarak bunun maaşın onda birine indirilmesi kararı alındı.
 
İkincisi, yine yanlış değerlendiriliyor. Zirai faaliyetler, faiz ve kira gelirlerinin yıllık tutarının milletvekilinin 10 katını aşarsa beyan zorunluluğu getirdik. Orada da eksiklik ve yanlışlıklar değerlendirildi. Çünkü sanki milletvekili mal kaçırıyor gibi değerlendirildi. Öyle değil. Şu anda yine hediyede olduğu gibi orada da bir sınırlama yok.
 
Biz sınır getiriyoruz, maaşın 10 katı olan miktarı da beş katına indiriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus şu bu gelirler zaten, gelir sahipleri tarafından vergilendiriliyor, beyan ediliyor. Sanki milletvekilleri vergiden kaçıyor gibi bir intibah yaratmaya dönük yayınlar yapılıyor.
 
Bu doğru değil. Faiz geliri elde ediyorsa, faiz geliri stopaj suretiyle vergilendiriliyor. Tarımsal gelir küçük çiftçi muafiyeti dışında zaten vergiye tabi. Kira gelirleri vergiye tabi. Bu düzenleme sadece TBMM'ye Mal Bildirme Kanunu kapsamının dışında kalan gelirler bir düzeyi aşıyorsa, onun da bildirilmesi zorunluluğu getiriyor. Yani milletvekillerine bir külfet getiriliyor, şu anda olmayan bir düzenleme getiriliyor.''
 
Hediye alma
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri yabancı devletlerden, milletler arası kuruluşlardan ve herhangi bir özel veya tüzel kişi veya kuruluştan değeri bir aylık milletvekili ödenek ve yolluk tutarı toplamının onda birini (1200 TL) aşan hediyeleri kabul edemeyecekler.
 
Siyasi Etik Kurulu üye sayısı, her yasama dönemi başında TBMM Başkanı tarafından en az beş, en fazla dokuz üyeden oluşacak şekilde belirlenecek. Kurul, TBMM Başkanı tarafından önerilecek bir üyeden ve her siyasi parti grubu tarafından önerilecek eşit sayıda üyeden oluşacak.
 
Kurul üyelerinin seçimi, siyasi parti grupları ve TBMM Başkanı tarafından önerilen adayların Genel Kurul'ca işaret oyu ile onaylanması ile tamamlanacak. Kurul Başkanı, TBMM Başkanı tarafından Kurul üyeleri arasından seçilecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@