kebir reklamı

Bir ilki başardı!

İs­tan­bul Ter­sa­ne Ko­mu­tan­lı­ğı, Tu­nus­lu bir fir­ma­ya ait pet­rol plat­for­mu­nu onar­dı. Ter­sa­ne Ko­mu­ta­nı Tu­ğa­mi­ral Ah­met Ça­kır, gemi onarımlarında si­vil­le­rin hizmetine aç­tık­la­rı te­si­sin fa­ali­yet­le­ri­ni an­lat­tı.İstanbul Te

Bir ilki başardı!

banner197

İs­tan­bul Ter­sa­ne Ko­mu­tan­lı­ğı, Tu­nus­lu bir fir­ma­ya ait pet­rol plat­for­mu­nu onar­dı. Ter­sa­ne Ko­mu­ta­nı Tu­ğa­mi­ral Ah­met Ça­kır, gemi onarımlarında si­vil­le­rin hizmetine aç­tık­la­rı te­si­sin fa­ali­yet­le­ri­ni an­lat­tı.

İstanbul Tersane Komutanlığı, bir ilke imza attı. Türkiye'nin en büyük havuzuna sahip tersanede dev bir petrol platformu onarıldı. Tunuslu bir şirketin ABD'den satın aldığı JAWHARA 05 adlı platform, bakım sonrası geçen hafta denize indirildi.

İKİNCİ TEKLİF GELDİ

Tersane Komutanı Tuğamiral Ahmet Çakır, platformun onarıldığı tesislerde BUGÜN'ün sorularını cevaplandırdı. Tuğamiral Çakır, "JAWHARA 05, Türkiye'de havuzlanan ilk petrol platformu oldu. Böylesi bir onarımda havuzun taşıma kapasitesi ve boyutları önemli. 3 haftalık bir sürede onarım ve sac değişimleri yaptık" dedi.

TESİS SİVİLLERE DE AÇIK

Pendik'teki Tersane Komutanlığı, petrol platformu onarımı için ikinci teklifini de aldı. Platform Tuzla açıklarında havuzlanmayı bekliyor. Teklifte anlaşılması halalinde platform aralık ayı içinde havuza alınacak.

İstanbul Tersane Komutanlığı, sivillere de hizmet sunuyor. 3225 Sayılı Döner Sermaye Kanunu kapsamında ve bunun uygulamasına yönelik yönetmeliğin 39. maddesi gereği hazırlanan ücret tarifesi olan tersane, kamu ve özel kurumlara hizmet veriyor. Şu anda Tersane Komutanlığı'nda Karamürsel Alp Yolcu Gemisi, Bursa Hüdavendigar Deniz Otobüsü, Kurtarma-5 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Römorkörü, Salih Reis İstanbul Deniz Otobüsü ve yeni inşa edilen Atık Toplama Teknesi'ne hizmet veriliyor.

Türkiye'nin en büyüğü

İstanbul Tersane Komutanlığı, Türkiye'deki tersaneler arasında en büyük havuza sahip olan tesis konumunda. 70 metre genişliğe, 300 metre uzunluğa ve 8,5 metre yüksekliğe sahip olan havuz, yaklaşık 6 saatte doluyor, 12 saatte boşalıyor.

Topu da tüfeği de tamir ediyoruz

Tu­ğa­mi­ral Ah­met Ça­kır, ona­rım fa­ali­yet­le­riy­le il­gi­li şun­la­rı söy­le­di: "Tu­nu­s'­a ait iki to­pu onar­dık. Pa­kis­ta­n'­da tek­lif al­dık. Önü­müz­de­ki haf­ta Gü­ney Af­ri­ka­'dan bir tek­nik he­yet ge­li­yor. Top ve mo­tor ona­rım ka­bi­li­yet­le­ri­mi­zi in­ce­le­ye­cek­ler. Kı­sa­ca­sı to­pun­dan tü­fe­ği­ne mo­to­run­dan tu­lum­ba­sı­na bü­tün ekip­man­la­rın ona­rı­mı ya­pa­cak ka­bi­li­ye­te sa­hi­biz."

‘300 bin lira aldık 1.5 milyon kazandık'

Tu­ğa­mi­ral Ça­kır "Ge­çen se­ne dev­let­ten altya­pı ih­ti­yaç­la­rı için 300 bin li­ra al­dık. Bu­na kar­şı­lık ge­çen se­ne ter­sa­ne­nin ka­zan­cı 1.5 mil­yon TL'­nin üze­rin­de. Bü­tün sek­tö­re aça­ca­ğız. Bu ül­ke­nin kay­na­ğı sa­de­ce bi­zim de­ğil her­ke­si­n" di­ye ko­nuş­tu. Ter­sa­ne­de 2013'ün ilk 10 ayın­da 45 adet özel ve ka­mu sek­tö­rü ge­mi­si­nin ha­vuz­lan­ma­sı­nın ya­pıl­dı­ğı­nı be­lirt­ti.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.