Bilerek öldürülmüşler

 AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde TSK'ya ait F-16 jetleri tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde 34 kaçakçı köylünün bombalanarak öldürüldükleri anları gösteren ve 23 ocakta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na t

Gündem 31.01.2012, 12:49
Bilerek öldürülmüşler

 

AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde TSK'ya ait F-16 jetleri tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde 34 kaçakçı köylünün bombalanarak öldürüldükleri anları gösteren ve 23 ocakta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilen dört saatlik Heron görüntülerinin bir kısmını izlediğini söyledi.

Aynı zamanda TBMM İçişleri Komisyonu üyesi olan ve bölgeden Ankara'ya dün dönen Dindar, Taraf gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Dindar, "Gördüğüm kadarıyla orada terör örgütünün olmadığı, oradaki insanların kaçakçı oldukları her halükârda belli oluyordu" dedi. Dindar, şunları söyledi:

"Çünkü insanlar kaçmaya çalışmıyorlar. Oysa terör örgütü kaçmaya çalışır böyle bir durumda. Yani kaçakçı oldukları belli."

Malların yüklendiği katırların sayısının kaçakçı köylülerin sayısından fazla olduğuna dikkat çeken Dindar, grubun tek sıra halinde hareket ettiklerini da belirtti.

‘Görüntülerde uyarı fişeği görmedim’

Dindar, “Olay esnasında, yananlardan da biliyoruz, birbirlerine sarılmış olan insanlar var. Karşılık yok, silah yok, çatışma yok. Bunlar, kaçakçılığı gösteriyor” dedi. Dindar ayrıca, görüntülerde izlediği kısımlarda, bombalama eyleminden önce köylülerin, askerler tarafından uyarıldıklarını ve aydınlatma fişeklerinin atıldığını görmediğini belirterek, “Bunlar söylemlerde var ama görüntülerde görmedim” diye konuştu. Önceden olsa ‘Çatışmada öldürüldüler’ denebilirdi

ÖNCEDEN OLSA ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜLER DENİRDİ

Uludere’ye yaptığı son ziyarette köylülerle ve yetkililerle biraraya geldiğini ifade eden Dindar, bölge milletvekili olarak olayın takipçisi olacağını söyledi. Köylülerin eskiye nazaran daha az kırgın olduklarını belirten Dindar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı sivil müfettişlerin Şırnak’ta askeriyede de inceleme yaptığını söyledi. Dindar, “Önceden olsa çatışmada öldürüldüler denebilirdi ama bu kez böyle bir şey yok” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan ve yarın akşam bölgeye gidecek olan Uludere alt Komisyonu üyelerinin dönüşünü bekleyeceklerini söyleyen Dindar, “Üyeler dönünce, resmin parçalarını tamamlamaya çalışacağız. Makam ve mevkisi ne olursa olsun herkes, hukuk önünde hesabını ödeyecektir” diye konuştu.

Uludere Alt Komisyonu üyeleri, yarın akşam bölgeye giderek mağdur ailelerle görüşecek. STK’larla, istihbarat birimleriyle, idarî, mülkî ve askerî yetkililerle de biraraya gelecek olan komisyon, cumartesi günü Ankara’ya dönerek çalışmalarına burada devam edecek. Komisyon, incelemelerini tamamlayınca bir rapor hazırlayarak TBMM’ye sunacak.

Yorumlar (3)
mbahdr 9 yıl önce
Güney sınırlarımızda olduğu gibi kuzey sınırlarımızda da kaçakçılığın serbet olmasını hükümetimizin yüksek huzurlarından istirham ediyorum.
ardaarda 9 yıl önce
Bu demek oluyorki,sınırdan gelişigüzel geçmek, sınırdan mal geçirmek serbest. Sınırlar mayınlı olmamasınada şaşırdım. PKK zaten bunlardanda vergi alıyordur.
A.BOZKURT 9 yıl önce
bu sözleri bir bdp li söylese kimse şaşırmazdı ama genelde bakıyorum hep söylemler paralellik taşıyor akp ile bdp nin farkı ne memleketin düştüğü hale bak. o olayda ölen kaçakçı ve pkk lılara devletin 100,000 küsür tazminat ödeyeceğini açıkladılar çok masumlar ya peki devler hangi şehit ailesine o rakamı ödemiş şimdiye kadar bizim vergilerimizle bir de..biraz allahtan korkun bu demek oluyor ki kaçakçılık bu ülkede suç değil

Gelişmelerden Haberdar Olun

@