vardallar

Bedelli'de gözden kaçan ayrıntı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önceki gün onayladığı, dövizli ve bedelli askerlik hükümlerini içeren askerlik kanununda değişiklik öngören yasanın dün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte süreç de başladı.Bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak ol

Gündem 16.12.2011, 13:18
Bedelli'de gözden kaçan ayrıntı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önceki gün onayladığı, dövizli ve bedelli askerlik hükümlerini içeren askerlik kanununda değişiklik öngören yasanın dün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte süreç de başladı.

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak olan yükümlüler 30 bin liralık ücreti isterlerse peşin, isterlerse iki taksitle ödeyebilecekler. İki taksitle ödemek isteyenler için süre 12 aya kadar da çıkabilecek.

Radikal'in haberine göre, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kamuoyunda merakla beklenen bedelli askerlikle ilgili süreç de böylece başlamış oldu.

‘ÇÜRÜKLER’ YARARLANABİLECEK

Bu arada kanunun yürürlüğe girmesinden önce herhangi bir nedenle haklarında verilen ‘askerliğe elverişli olmadıkları’na dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlardan istekliler, 6 ay içinde başvurmaları halinde, yaş şartı da aranmaksızın bedelli uygulamasından yararlanabilecek.

ÖNCE ASKERLİK ŞUBESİ SONRA BANKA

31 Aralık 2011 itibariyle 30 yaşından gün almış yükümlüler, 6 ay içinde (15 Haziran 2012’ye kadar) askerlik şubelerine başvuracak.

Askerlik şubeleri, başvuran kişinin yasadan yararlanma hakkı olup olmadığını inceleyecek. Hakkı varsa o kişiye bankaya bedeli yatırmasına ilişkin bir belge verecek.

Askerlik şubesinden bu belgeyi alan kişi Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank’a giderek 30 bin TL ödeyecek. Başvuruda bulunanlar öngörülen miktarı başvuru sırasında peşin ödeyebilecekleri gibi yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ödeyebilecek.

İki taksitle ödemek isteyenler için ödeme süresi 12 aya kadar çıkabilecek. Örneğin, başvuru süresinin bittiği 15 Haziran 2012’de başvurusunu yaparak 15 bin TL ödeyen kişi, ikinci ödeme süresi bu tarihten itibaren başlayacağı için 2. taksiti 15 Aralık’ta ödeyip uygulamadan yararlanabilecek. Yani ikinci taksit ödemesi için öngörülen 6 aylık süre, başvuru yapılıp 15 bin TL’lik ilk taksitin ödendiği tarihte başlayacak.

Bankadan paranın yatırıldığına dair verilen dekont yeniden askerlik şubesine götürülecek. Vali ve kaymakamlar başkanlığındaki il ve ilçe kurulları bu başvuruları değerlendirecek. Bu değerlendirmenin sonunda başvuranların askerlikten muaf tutulduklarına ilişkin belgenin verilmesi için askerlik şubelerine yazı gönderilecek.

Askerlik şubeleri bu bildirimden yola çıkarak, koşulları yerine getirenlere askerlik hizmetini yerine getirdiklerine ilişkin muafiyet belgelerini verecek.

Taksitle ödeme yapanlar ise muafiyet belgelerini, ikinci taksitin ödendiğine dair dekontu askerlik şubelerine götürdükten sonra yapılacak değerlendirmelerin ardından alabilecek.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@