7m

uzungöl yayla otel

Bebek katili 2015'te serbest mi kalıyor?

Diyarbakır’da AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ancak BDP’nin gerisinde kalarak seçimi kaybeden Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "Halkın iradesi tecelli etmiştir. Bize yakışan halkın iradesine saygı duymaktır" dedi. Ensarioğlu,

Gündem 05.04.2014, 08:50
Bebek katili 2015'te serbest mi kalıyor?
Diyarbakır’da AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ancak BDP’nin gerisinde kalarak seçimi kaybeden Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "Halkın iradesi tecelli etmiştir. Bize yakışan halkın iradesine saygı duymaktır" dedi.
 
Ensarioğlu, Öcalan’ın 2015 yılında serbest kalacağı iddialarıyla ilgili olarak da "Bunlar seçim sürecinde sadece kitlenin hoşuna gitsin diye edilmiş laf ve temennilerdir. Yani bir sonraki nevruzda Öcalan’ın halkın arasında olamayacağını onlar da çok iyi biliyor, biz de çok iyi biliyoruz" diye konuştu.
 
BDP'DEN HİZMET BEKLİYORUZ
 
Diyarbakır"da pazar günü yapılan seçimlerde Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve ancak seçimi kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin demokratik olgunluk içinde geçtiğini söyledi. Kazanmak için seçime girdiklerini belirten Ensarioğlu, şöyle konuştu:
 
"Diyarbakır’ın huzuru, barışı ve bu barışın geleceği bizim için çok daha kıymetlidir. Hepimizin buna uygun hareket etmesi ve buna zarar veren bir takım açıklamalardan uzak durmamız gerektiğini hep söyledik ve böylede oldu. Halkın iradesi tecelli etmiştir. Bize yakışan halkın iradesine saygı duymaktır. Seçim sonuçlarına değerlendirirken oyumuzu arttırdık. Her ne kadar son 3-4 yılda gerek demokratikleşme, gerekse din, dil ve kimlik önündeki engellemelerin kaldırılması ve barış sürecini başlatan bir iktidar olmanın avantajlarını da biz bu seçimde yaşadıksa da da 90 yıllık travma ve bunların yarattığı sorunların etkisi henüz geçmiş değil. Diyarbakır bundan sonra demokratikleşme, Kürt sorunun çözümüyle birlikte Türkiye ve Diyarbakır normalleşiyor. Ancak seçim sonuçlarına baktığımız zaman henüz tam bir normalleşme süreci yaşanmış diyemeyiz. Hala insanlar tercihlerini yaparken sadece aday ve hizmeti ölçü almadığını görüyoruz. Bunun miktar sonuçları olsa da bir sonraki seçimde tam bir normalleşmeyi barışla birlikte kalıcılaşmasıyla birlikte bir sonraki seçimde yaşayacağız gibi görünüyor. Seçim bitse de dahi Diyarbakır’a aşkımız hizmetimiz bitmeyecek."
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan BDP’li Gültan Kışanak’ı sandıklar açıldıktan 3 saat sonra arayıp tebrik ettiğini belirten Ensarioğlu, "Kendisine ’Sizden hizmet bekliyoruz. Bize de düşen bir şey varsa iş birliği yapmaya da hazırız’ dedim" dedi.
 
"PKK SİLAH BIRAKMALI’
 
’Çözüm süreci’ne doe değinen ve yeni adımlar atılması gerektiğini söyleyen Ensarioğlu, şöyle konuştu: "Aslında dil ve kimlik önündeki bütün engeller kaldırıldı. Şimdi Anayasal olarak yapılamayanlar var. Yasal olarak yapılması gereken bütün adımlar atıldı. Yani kültürel ve demokratik haklar için iki engel kaldı. Buda anayasal değişikliği gerektiriyor. Bir vatandaşlık tanımı iki ana dilde eğitimi yasaklayan 62’nci maddede değişiklik. Yani bu yasak yakışmıyor Türkiye’ye bu yasağın kaldırılması gerçi hükümetimizin getirdiği yasa teklifiyle bu bir nebze aşıldı. Özel okullara ana dilde eğitim hakkı getiren yasayla anayasal yasanın yasağı da aslında aşılmış oldu. Yani Türkiye’de artık ana dilde eğitim var. Bu yasak kalktı ancak anayasamızdaki bu yasağın kaldırılması ve vatandaşlık tanımının da etnik bir kimlik değil de gerçekten vatandaşı tanımlayan bir düzenlemeyle herkesin kendini içinde bulunduğu bir düzenleme gerekli. Bundan sonra PKK güçlerini ülke dışına çekmeli, PKK silahı bırakma iradesini net bir şekilde ortaya koyulmalı. Bu konuda çok o direnci bırakmalı ama diğer taraftan da bu silahlı güçlerin cezaevindeki insanların ne olacağına dair yasal düzenlemelerinde yapılması gerekmektedir. Yani bu dağdaki silahlı güçlerin ve cezaevindekileri, Avrupa’dakilerin ne olacağı, sosyal, siyasal hayata entegrasyonun hangi yasal düzenlemelerle yapılacağının artık açıklanmasının gereğinin yapılması gerekir. Türkiye demokratikleşiyor ve Türkiye’de var olan sorunlarımızı artık konuşarak siyaset zemininde çözeceğiz. Bu zemin artık Türkiye’de var."
 
"KİTLELERİN HOŞUNA GİTSİN DİYE EDİLMİŞ LAF"
 
Gezetecilerin Abdullah Öcalan’ın 2015 yılında serbest bırakılacağı yönünde söylentiler olduğunu hatırlatması üzerine Ensarioğlu, şunları söyledi: "Kürt sorunun çözümü, çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşmesi için hangi araçların kullanılması gerekiyorsa bundan çekinilmemesi gerekiyor. Gazetecilerin, akil insanların veya başkalarının gitmesi eğer çözüm sürecine katkı sunacaksa gidilmesidir. Tabi ki çözüme katkı sunacak. Bunlar seçim sürecinde sadece kitlenin hoşuna gitsin diye edilmiş laf ve temennilerdir. Yani bir sonraki nevruzda Öcalan’ın halkın arasında olamayacağını onlar da çok iyi biliyor, biz de çok iyi biliyoruz. Önemli olan kalıcı barışı sağlamak bu işin yasal zemini hazırlamak ve nihayete erdirmektir. Ama tabi her siyasi parti kendine özgür bir takım projeler sunabilir ve savunabilir. Demokratik özerklik de Öcalan’ın dediği gibi vazgeçilmez değildir."
 
’KÖŞKÜ EN ÇOK HAK EDEN BAŞBAKAN’
 
Ensarioğlu, gündemdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi konusuna da değinerek, "Şu anda köşkün en güçlü adayı sayın Başbakan. Tabi ki herkesin konuştuğu alınan oylara da bakılırsa buraya da en çok hak eden Sayın Başbakan. Ancak benim gönlümden geçeni sorarsanız ben Sayın Başbakan’ın daha etkin bir şekilde hükümetin başında olmasından yanayım. Çünkü hem çözüm sürecini güçlü liderle yürütebilirsiniz hem de yeni bir anayasayı Türkiye’nin hak ettiği sivil, demokratik ve çoğulcu anayasayı ancak güçlü bir liderlikle parlamentoya ve halkın önüne getirebilirsiniz" dedi.

Yorumlar (1)
ali duran 8 yıl önce
Bırakın bu safsata uyduruk haberleri bu Ermeni bozması Kürt bile değil Kürtçe bile bilmiyor bu Türkten çok Kürt öldürmüştür bu zaten serbest kalsa bunu başta Kürt ağaları gebertir.Bu adi aklı sıra 1915 olayrında Kürtleri sorumlu tuttuklarından aklı sıra Kürtlerden intikam aldı yani Kürt kimliğine bürünüp Ermeni diasporasına hizmet etti yani Kürtleri kullandı.PKK oluşumu Kürt oluşumu değildir Pkk Asalanın devamıdır.Tsk nın içinde Kazım Karabekir Paşanın yerleştirdiği Ermeni Subayları vardı bu Ermeni Subaylar TSK dan tasviye olduktan sonra PKK iş göremez oldu iyi araştırın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@