Başbakan Yardımcısı Atalay açıkladı...

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye Vatandaşlarına Yönelik İnsani Yardım Koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantıya, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay’ın yanı sıra TİKA, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Anadolu Ajansı,

Başbakan Yardımcısı Atalay açıkladı...

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye Vatandaşlarına Yönelik İnsani Yardım Koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantıya, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay’ın yanı sıra TİKA, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Anadolu Ajansı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı Genel Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı ve İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Genel Sekreterliği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriyeli vatandaşlara ve mültecilere yönelik yeni bir yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, bu yardım kampanyasıyla ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte düzenleyecekleri toplantıda istişarede bulunacaklarını söyledi.

“210 BİN SURİYELİ KAMPLARDA KALIYOR”

Suriye’de yaşanan olayların üçüncü yılına girdiğini ve şuanda Türkiye’ye gelen sığınmacıların sayısının 210 bin olduğunu açıkladı. 210 bin kişinin kamplarda kaldığına dikkat çeken Atalay, “Kamplarımızda halen 30 bin kişilik kapasitemiz var. Yaklaşık 450 bin civarında kamp dışında, şehirlerde sığınmacılar var. Bunlarla ilgili illerle yakın haberleşme içerisindeyiz. Kamp dışındaki insanlarında başta sağlık olmak üzere pek çok ihtiyaçları karşılanıyor. Zaman zaman sokaklarda kalan mültecilerin olduğu haberlerinin yer alıyor. O görüntüler hepimizi üzüyor” dedi.

“KAMPLARIMIZDA HÂLÂ BOŞ YERLER VAR”

Dışarıda soğuklarda kalan mültecilerin yer olmadığı için sokaklarda kalmadığının altını çizen Altay, dışarıdaki mültecilerin kamplara davet edildiğini ve hâlâ kamplarda boş yerlerin mevcut olduğunu dile getirdi. Tekrar aynı görüntülerin yaşanmaması için il valiliklerine genelge gönderdiklerini vurgulayan Atalay, dışarıda kalan bütün Suriyeli vatandaşları kamplarda kalmaları konusunda davetlerde bulunduklarını ifade etti.

“SOĞUKTAN ÇOCUKLAR ÖLÜYOR”

Kamplarda hizmetlerin en iyi şekilde verildiğini vurgulayan Atalay, kamplarda yapılan hizmetlerin uluslararası örgütler tarafından örnek alındığına dikkat çekti. Suriye içine yardım ulaştırma konusunda hergün yardımların sıfır noktasından Suriye içine ulaştırıldığını belirten Atalay, “Bunu vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın imkanlarıyla daha çok Türk Kızılayı aracılığı ile ulaştırıyoruz. Kızılay sıfır noktadan Suriye içindeki kamplara ciddi şekilde her gün belli miktarda yardım ulaştırıyor. Daha önce 50 bir ton un gönderildi. Buna benzer çalışmalarımız sürüyor. Ama bu kış özellikle habereler çok düştü şartlar daha zor. Şehirler bombalandı. İnsanların ihtiyaçları çok fazla. Çocukların soğuklardan donduğu yönünde haberler geldi. Onun için biz bir defa daha böyle bir kampanyayı tekrar başlatmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE 700 BİR RAKAMINA ULAŞTIK”

AFAD Başkanı Fuat Oktay ise yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Suriye konusunda sadece ellerini değil tüm vücutlarını taşın altına koyduklarını ifade etti. Türkiye’de bulunan 21 kampta 210 bin Suriyeli mültecinin bulunduğunu vurgulayan Oktay, kamplarda uluslararası düzeylerin üstünde hizmet verildiğine dikkat çekti. BM’nin bu yıl sonu itibariyle Türkiye’deki Suriyeli vatandaşların ve mültecilerin sayısının bir milyon olduğunu dile getiren Oktay, “İllerden aldığımız rakamlar çerçevesinde şuanda Türkiye’de 700 bin rakamını ulaştığını görüyoruz” dedi.

“SOKAKTAKİ SURİYELİLERİ KAMPLARA DAVET ETTİK”

Kamp dışındaki Suriyeli vatandaşların kayıt işlemlerinin başladığına dikkat çeken Oktay, bu kayıtların tamamlanmasının ardından rakamların netleşeceğini dile getirdi. Türkiye’de kamplarda bir problem olmadığını vurgulayan Oktay, “Kamp dışında bir ara problem oldu şeklinde özellikle medyaya yansıyan bir boyut vardı. Sokaklarda, parklarda, bahçelerde özellikle kışın gelmesiyle dışarıda kalanlar şeklinde. Biz özellikle dışarıda kalanları kamplarımızda 40 bin civarında bir rezerv oluşturduk. Kış gelmeden önce tüm Suriyeli misafirleri bu kamplara davet ettik. Sonrasında bir sıkıntı oluştuğu özellikle medya kanalından böyle bir algıda oluşunca bir genelge gönderdik. Barınma imkanı olmayan Suriyelilerin tamamını biz kamplarımıza davet ettik. Bu çerçevede son bir ay içerisinde yaklaşık 10 bin kişiyi içeri aldığımızı görüyoruz” diye konuştu.
Uluslararası camiadan aldıkların yardımların beklediklerinin çok çok altında olduğunu ifade eden Oktay, bu rakamın bugün itibarin 152 milyon dolar olduğunu söyledi.

“GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR”

Türkiye’ye olarak dünyanın neresinde bir mazlum varsa yardım etmeye gayret ettiklerini belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Suriye’de çocukların öldüğüne dikkat çekti. Suriye’de çocukların açlıktan ve soğuktan öldüğüne vurgu yapan Gündoğdu, “Geçen yıl yapılan kampanyanın ismini yeniden dirilterek ‘Bir bez, bir mama’ ekleyerek ‘bir ekmek, bir battaniye’ ekleyerek yeniden başlatılması gerekiyor. Çünkü gözümüzün önünde bunlar oluyor. Hem Müslüman kuruluşlar olarak bizim sorumluluğumuz hem de insan olarak sorumluluğumuz. Birkaç aydır sivil toplum kuruluşları yardım kampanyası düzenledi. Bizde bu yardım kampanyalara destek verdik. Yeni bir kampanya başlatılırken hiç giyilmemiş ve un, şeker, çocuk maması gibi malzemelerden oluşması gerekiyor. Nakit para yardımları yapılabilir” dedi.
Hiçbirşeyin Suriyeli çocuklara yardım etmeye engel olmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Gündoğdu, ekmek kuyruğunda çocuklar öldürüyorsa bunun kendilerine dokunması gerektiğini vurguladı. “Onlar için yardım bizim için yeniden diriliş olacak” diyen Gündoğdu, “kampanyayı başlatmamız lazım. Geç kaldığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Basından insani yardımlar konusunda destek isteyen Gündoğdu, bu yardımların kampanyasını duyurmanın en az yardım yapmak kadar önemli olduğunu vurguladı.

“İNŞALLAH HAYIRLI BİR SONUÇ ALINIR”

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Atalay, Suriye’de görev yaparken 35 gün önce kaçırılan gazeteci Bünyamin Aygün ile ilgili bir soru üzerine, “Bu konuda Dışişleri Bakanımızda ifade etti. Her türlü hassasiyetle konu takip ediliyor. Daha önce böyle bir konu vardı. Orada hem sivil toplum kuruluşlarımız hem diğer birimlerimizin çabalarıyla sonuçlandı. İnşallah temennimiz burada da gecikmeden hayırlı sonuç alınır diyorum” dedi.

“TÜRKİYE OLARAK BİZİM ŞUANDAKİ HARCAMAMIZ 2 MİLYAR DOLAR CİVARINDA”

Türkiye olarak bugüne kadar Suriyeli sığınmacılara ne kadar para harcandığı yönündeki bir soruya ise Başbakan Yardımcı Atalay, şunları söyledi:
“Size tam rakamı vereyim. Bu reel harcamamızdır. 1 milyar 517 milyon 528 bin TL’dir. Reel harcamamız. Ama bunu uluslararası hesaplar içinde alırsanız, uluslararası hesaplar ise şöyledir. Orada çalışan insanlarınızın emeklerinin karşılığı, sizin reel harcamaya dönüşmemiş pek çok yaptığınız şey uluslararası teknik hesaplarında çok farklı değerlendirilir. Şuanda Suriyeli sığınmacılar ile ilgili bu kamplarda bizim 7 bin 500 kişimiz görev yapıyor. Bunun içerisinde değişik görevliler de var. Dolaylı maliyetleri aldığınızda bizim şuandaki harcamamız 2 milyar dolar civarındadır. Onun hesaplarını kendimiz için yapıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513