banner518

Başbakan: Şiddetin önü kapanmıştır!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Havalimanı ve Fırat Üniversitesi yeni bölüm binaları ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış törenleri için Elazığ'da konuştu. İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları: Bir terörle mücadelede verdiğimiz bir

Gündem 20.10.2012, 14:59
Başbakan: Şiddetin önü kapanmıştır!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Havalimanı ve Fırat Üniversitesi yeni bölüm binaları ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış törenleri için Elazığ'da konuştu. 

İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları:
 
Bir terörle mücadelede verdiğimiz bir canı dünyalara değişmeyiz. Terörün şiddetin silahın önü kapanmıştır. Kimsenin bu yollarla bir şeyler elde edemeyeceği anlaşılmıştır. Bunların hedefi benim Kürt kardeşlerimin hukukunu savunmak değildir. Öyle olsaydı içinde yavrularımız varken okula molotof atmazdı. Bunların vaat ettiği kandır. Geçenlerde okuldan öğretmenlerimizi kaçırdılar Iğdır’da. Terör örgütünün eylemlerine doğrudan ya da dolaylı destek veren ülkelerin bu silahın bir gün kendilerine doğrultulacağını bilsinler.  
 
"BİZ ANLATARAK KONUŞUYORUZ, ONLAR SİLAHLARLA"
 
Geçmişte kamu hizmetlerinde görülmüş olan eksikler başka bir şey. Kamu hizmetlerinin yetersizliği konusunda Balıkesir’le Mardin’in bir farkı yoktu. Geçtiğimiz 10 yılda bu konudaki asırlık ihmalleri telafi ettik. Biz terörle mücadelede ve hakların kısıtlanmasında geçmişte yanlışlık yapıldığını söyledik. Hukuksuzlukları gideriyoruz.
 
Hukuk devleti ilkesinin bütün kurumlarıyla işler hale gelmesini sağladık. Bu güzel ülkemizde işlerin artık geçmişle mukayese edilemeyecek kadar iyi yürüdüğü ortada. Silahla kanla hiçbir makul kabul edilebilir talep olmaz. Terör örgütü bunun farkında olduğu için çözüm çabalarımızı boşa çıkarma gayreti içinde. Biz anlatarak konuşuyoruz, onlar silahla konuşuyor.
 
Biz sorunu demokrasiyle çözme gayretindeyken onlar terör eylemlerini arttırarak, gerçek gayelerini arkalarındaki efendilerini ortaya çıkarıyorlar. Elindeki silahını vatandaşıma yöneltmiş olan hiç kimse asla mazur gösterilemez. Elinde silahı olan karşısında benim güvenlik güçlerimi bulur, bulacaktır. Teröristlerle kucaklaşanlarla bizim konuşacağımız hiçbir şeyimiz yoktur. Biz demokratik ortamda her şeyi çok açık net herkesle konuştuk.
 
"ONLAR SADECE MAŞADIR"
 
Bölücü terör örgütünün parlamentodaki uzantısı söz ve yetki sahibi değildir. Onlar sadece maşadır. Bugüne kadar bu konuda iyi niyet görmedik. Tek derdimiz Türkiye’yi terör belasından kurtarmak. Ülkemizin ayağındaki terör prandasını sürüklemek değil ondan tamamen kurtulmak istiyoruz.
 
Bölge halkının artık yeter diyerek bölge halkına direniş göstermesiyle bu dönem sona eriyor. Terör eylemleri sebebiyle daha fazla hak sahibi olmuş tek bir kişi bile gösteremezsiniz bana. Bugün bütün teşviklere rağmen Güneydoğu Anadolu’ya yatırımcı gitmiyorsa bunun tek sebebi terördür. Terör belasını estirenler çok rahat. Onlar burada yatırım yapılmasını istemiyor. Biz iş makinaları yakılmasına rağmen inşaata devam ediyoruz. Terör ve teröriste rağmen bu Hakkari’deki havaalanını yapacağız. Terör ile demokrasi bir arada yaşayamaz. Şırnak’ta havalimanı yapıyoruz. Orada da aynı şey oluyor. Senin derdin ne? Hizmet istemiyor musun?
 
"EY KÜRT KARDEŞİM..."
 
Ey Kürt kardeşim bu teröriste tavrını koy ve oralar da abad olsun. Onlar seni insan yerine koymuyor.
 
Ama biz seni seviyoruz. Bunların zaten yaradanla ilgisi yok. Yeri belli bu teröristlerin. Bunlar Zerdüşt. Kendileri anlatıyor. Yezidilikten bahsediyorlar. Yezidi de olsa teröre bulaşmadığı sürece insan insan olduğu için yine değer veririz Ama bunların böyle bir derdi yok. Terörle kalkınma bir arada olmaz. Terör ve terörden beslenenlerin kendisine saltanat düzeni kuranları aradan çıkardığımızda geride çözemeyeceğimiz bir sorun kalmayacak. Biz diyoruz ki milli birlik ve kardeşlik. 
 
"18'İ KABUL EDİYORSUN DA NEDEN SEÇİLME HAKKI VERMİYORSUN?"
 
18 yaş seçme yaşı. Daha önce seçilme yaşı 30’du. Mücadelemizi verdik bunu 25’e indirdik. Şimdi 25’i gelin 18’e indirelim diyoruz. Ana muhalefet de MHP de buna karşı çıkıyor. Bakıyorsun bir MHP’li bri tarafında 18 yaşındaki genci alıyor, ve utanmadan sıkılmadan o gençlerimizle dalgasını geçiyor. Bu bir defa çok büyük bir seviyesizliktir. Benim dedem Fatih o yaşlarda bir çağı kapatıyor, bir çağı açıyor.
 
Biz diyoruz yok biz yapamayız. Şu anda AB üyesi ülkelerin 12’sinde seçme ve seçilme yaşı 18. 8’inde 21. Diğerlerinde 25. CHP ne yaptı? Baktı ki Ak Parti ısrarlı. ’21 yapalım’ diyor. Seçme de 18’i kabul ediyorsun da niye ona seçilme hakkını vermiyorsun? Ufuksuzluk çok kötü bir şey. 18 yaşındaki insana seçilme hakkını verildiğinde her 18 yaşında olan gelip de Parlamento’da şu yarışta olacak diye bir şey var mı? 80 yaşındaki insanlar geldiler bu ülkenin yönetiminde bulundular, onlara eyvallah. Genç dinamik gece gündüz koşacak olana hayır diyorsun. Gençlerimizi haklarına sahip olmaya, burada irade sahibi olmaya davet ediyorum. Üniversitelerde harç vardı. Bu harcı kim kaldırdı? Onu da biz kaldırdık. 3,5 milyon üniversiteli harç ödemeden bu yıl üniversiteye girdiler.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@