alexa metrics

banner536

Barış süreci umut oldu

CHP'li Melda Onur da ailelerin ilettiği isim listesini İmralı'da masaya konması için BDP'lilere verdi.Abdullah Öcalan'ın yattığı İmralı'yla sürdürlen barış sürecine, yakınları PKK tarafından kaçırılan aileler de dahil oldu. Twitter'da başlatılan ve binler

Gündem 24.02.2013, 22:25
Barış süreci umut oldu

CHP'li Melda Onur da ailelerin ilettiği isim listesini İmralı'da masaya konması için BDP'lilere verdi.

Abdullah Öcalan'ın yattığı İmralı'yla sürdürlen barış sürecine, yakınları PKK tarafından kaçırılan aileler de dahil oldu. Twitter'da başlatılan ve binlerce kişinin destek verdiği kampanyada, açılım sürecinde PKK tarafından kaçırılan asker ve kamu görevlilerinin serbest bırakılması talep edildi. Sosyal medyada 'Çocuklarımız bırakılsın' kampanyası başlatan aileler de önceki gün Meclis'e giderek, CHP'li Melda Onur ve Haydar Akar'la görüştü. Aileler CHP'li vekillere BDP'ye iletilmek üzere 16 kişilik liste verdi.

'KAYMAKAM NEREDE?'

Listenin en başında 2011'de kaçırılan ve Twitter'da adına kampanya başlatılan Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu var. 1.5 yıldır haber alınamayan kaymakam adayı için başlatılan 'KenanErenogluNerede' adlı kampanyası kısa sürede en fazla ziyarete edilen başlık oldu. Listedeki diğer 4 ismin ise Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuşlar Kemal Ekinci, Zihni Koç ve polis Nadir Özgen olduğu öğrenildi.

AİLELER UMUTLU

Diyarbakır'da 9 Temmuz 2011'de kaçırılan Kırklarelili Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler'in eşi Saniye Söpçeler 20 aydır örgütün elinde olan eşinin serbest bırakılacağından umutlu. Bir çocuk annesi Söpçeler, bugün İmralı adasına gidecek olan BDP heyetinin bu konuyla ilgili olumlu adımlar atacağını düşünüyor ve "Örgüt kaçırdığı kamu görevlilerini serbest bırakırsa gerçekten barış süreci başlamış demektir. Bu görüşmeden bizim adımıza da olumlu sonuç çıkarsa yüzde yüz barış tohumları atılacak" diyor.

OĞLU 20 YAŞINA GELDİ


Batman Sason'da kaçırılan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Yaşar Gökçe'nin ağabeyi Yavuz Gökçe de katıldığı bir TV programında, şunları söylemişti: "Dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'le görüştüm.

Bana 'Devlet askerinin peşini bırakmaz. Ama siz de gerekirse Apo'yla görüşün kardeşinizi kurtarın' dedi ama kurtaramadık. Koalisyon hükümeti döneminde Bahçeli'ye mektup yazdım. Bana gönderilen cevapta, teröristlerin ifadesine göre kardeşimi kaçırıldıktan 3 gün sonra infaz etmişler. Ama kardeşim şehit kabul edilmiyor. Göremediği oğlu 20 yaşına geldi" açıklaması yapmıştı.

KARDEŞİMDEN HABER YOK

Kaçırılan Engin Ekşi'nin kardeşi Fadıl Ekşi de, "Kızılhaç aracılığıyla kardeşimden mektup aldık. Sağ ve sağlıklı olduğunu yazıyordu. Çalmadığımız kapı, başvurmadığımız yetkili kalmadı" demişti.

PKK'NIN ELİNDE KİMLER VAR?

PKK'nın kaçırdığı isimlerin başında 9 Temmuz 2011'de Diyarbakır Bingöl yolunda kaçırılan Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu geliyor. Uzman Çavuş Kemal Ekinci, 1 Ekim 2011'de Şırnak'ta, polis memuru Nadir Özgen ise 10 Eylül 2011'de Van'nda kaçırıldı.

'ONLAR DA CUMARTESİ ANNELERİ GİBİ...'

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda BDP Milletvekili İdris Baluken'in yanına giderek PKK tarafından yakınları kaçırılan ailelerden kendilerine gelen notunu iletti. CHP'li vekiller şimdi BDP'den gelecek çağrıyı bekliyor. "BDP'liler konuyu gündeme getirirse, belki önemli bir adım atılır" diyen CHP'li Onur, "Onlarca aile bekliyor.

Eğer kaybettilerse gidecekleri bir mezarlık bile yok. Onlar da Cumartesi Anneleri gibi çocuklarını bekliyor" dedi. Onur, "Listeyi neden BDP'ye verdiniz?" sorusuna, "AKP'ye mi verseydim? Yapsalar bugüne kadar yaparlardı herhalde" yanıtını verdi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@