Bakanlıktan "Seyit Onbaşı" açıklaması

   Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan 'Seyit Onbaşı'nın adı çıkarıldı mı? Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 'Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber

Gündem 28.12.2012, 20:54
Bakanlıktan

 

 
 
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan 'Seyit Onbaşı'nın adı çıkarıldı mı?
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 'Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan 'Seyit Onbaşı'nın adının çıkarıldığı iddialarının gerçek dışı olduğu bildirdi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın organlarında 'Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan 'Seyit Onbaşı 'nın adının çıkarıldığı iddialarına yer verildiğini bildirildi.
 
Söz konusu haberlerde Emekli Deniz Albay M. Haluk Çağlar'ın, Seyit Onbaşı'nın sırtladığı 276 kiloluk mermi ile Ocean zırhlısını batırmasının gerçek olmadığına ilişkin iddialarına dayanılarak "Rehberlere dağıtılan kitaptan olay çıkarıldı, artık ziyaretçilere Seyit Onbaşı anlatılmayacak" denildiği ifade edildi.
 
Seyit Onbaşı'nın adının rehber kitaplardan çıkarılması ve alandaki anlatımdan çıkarılmasına dair alan kılavuzlarına verilmiş herhangi bir talimatın olmadığı kaydedildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tesis edilen ve 7 Haziran 2012'de Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nin dördüncü odasının Seyit Onbaşı'na ayrıldığı ve Seyit Onbaşı'nın Ocean zırhlısını batırdığı anın 3 boyutlu tekniklerle ziyaretçilere yaşatılmaya çalışıldığı vurgulandı. Alan kılavuzları tarafından yapılan anlatımlarda Seyit Onbaşı'nın çıkarılmasının söz konusu olmadığı belirtilerek açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Alan kılavuzlarına dağıtılan kitabın 188'inci sayfasında da Seyit Onbaşı yer almaktadır. Ayrıca Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında basımı gerçekleştirilen 'Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi' isimli kitap başta bütün Milletvekillerimize, ilgili resmi kurumlara, il kültür müdürlüğüne, il valiliklerine, kütüphane ve turizm acentelerine gönderilen kitabın 18 ve 69'uncu sayfalarında Seyit Onbaşı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Çanakkale Savaşlarında adı tarihe geçen Seyit Onbaşı gibi bir kahramanın ve diğer tarihe mal olmuş gurur abidelerimizin adının silinmesi söz konusu olamaz."
Yorumlar (1)
arif kurt 8 yıl önce
Yavaş yavaş milli duygularıda bitirmeye başladılar.Askere olan güven azaldı.Şimdi duyunca tüylerimizi diken yapan olaylarıda mı bitirmek istiyorsunuz.Bunca sene Seyit Onb. varken birden kim nerde duydu ne olduda Seyit Başkanın adını çıkartıyorsuz.Yakında Çanakkale Zaferide yok derler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@