kebir reklamı

Bakan'dan memur adaylarına kötü haber!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı bütçe yasa tasarısını Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuşunda gündemdeki bir çok konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.Bugün'ün haberine göre, Şimşek'in açıklamaları şöyle: "2012 yılında 163 bin, 2013'te 1

Bakan'dan memur adaylarına kötü haber!

banner197

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı bütçe yasa tasarısını Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuşunda gündemdeki bir çok konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bugün'ün haberine göre, Şimşek'in açıklamaları şöyle: "2012 yılında 163 bin, 2013'te 130 bin personel alındı. Bu sürdürülemez. Şu anda üniversiteli nüfusunu yüzde 100'lere ulaştırmaya çalışıyorlar. Yüzde 100'ü üniversitede okudu diye devlete mi alacağız? Kamunun bütün bütçesini personel harcamasına versek yetmez. Okullardan mezun olan her kardeşimizi devlete alamayız. Öğretmen sayıları yirmi binli rakamlardaydı bu yıl 41 bin civarına geldi."

Alan memnun veren memnun

"Batı ülkelerinde vergiyi kaçırmadığını ispat yükümlülüğü devlete değil mükellefe ait. İdare mükellefi çağırır, kaçırmadığını kanıtlamasını ister. Dünyanın en başarılı ülkeleri ABD ve İngiltere'de bu yöntem uygulanıyor. Orada hukuk yok mu? Türkiye'de ise Maliye Bakanlığı mükellefin vergi kaçırdığını ispatlamakla yükümlü. İşveren asgari ücretli gösteriliyor. Maaşını o şekilde gösteriyor. Alan veren memnun nasıl ispatla- yacaksın? Batı'da olsa çapraz denetim yapılıyor. Bizi değerlendirin ama bu hususu da dikkate alın."

Mütevazı bina kiralanabilirdi

"Ki­ra­da fa­ali­yet gös­te­ren ka­mu bi­na­la­rından ben de rahatsızım. Bu ku­rum­la­r ka­nun­la ku­rul­du. So­nuç­ta bir yer­ler­de bi­na ki­ra­la­ma­la­rı ge­re­ki­yor. Ben Ba­kan ola­rak ka­mu ne ka­dar kü­çül­se da­ha iyi de­rim. Ka­mu ne ka­dar bü­yür­se uzun va­de­li ge­le­cek açı­sın­dan olum­suz­dur. Ama bu­na rağ­men ka­mu ge­li­şi­yor mu, evet ge­li­şi­yor. Hiz­met bi­na­sı ki­ra­la­ma için 2012'de 232 mil­yon li­ra öde­dik. 2013'te ay­rı­lan öde­nek 276 mil­yon li­ra. 2014 öde­ne­ği ise 330 mil­yon li­ra­".

Vergi kaçırma oyunu

"Ge­çen yıl sa­de­ce as­ga­ri ge­çim in­di­ri­mi ne­de­niy­le vaz­geç­ti­ği­miz ver­gi 10.9 mil­yar li­ra­dır. As­ga­ri üc­ret­ten alı­nan ver­gi tu­ta­rı 2.4 mil­yar li­ra­dır. Özel sek­tör ver­gi ka­çır­mak için ça­lı­şan­la­rın yüz­de 47'si­ni as­ga­ri üc­ret­li gös­te­ri­yor."
 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.