7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Bakan Elvan, "Her alanda çığır açtık"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Türkiye’de, hava yollarından demir yollarına; deniz yollarından karayoluna kadar çığır açtık" dedi.Bakan Elvan, Mersin’in Mut ilçesinde Kadıköy Köyü köprübaşı mevkiinde düzenlenen Mut-Ermenek yolu t

Gündem 12.03.2014, 18:07
Bakan Elvan,

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Türkiye’de, hava yollarından demir yollarına; deniz yollarından karayoluna kadar çığır açtık" dedi.

Bakan Elvan, Mersin’in Mut ilçesinde Kadıköy Köyü köprübaşı mevkiinde düzenlenen Mut-Ermenek yolu temel atma törenine katıldı. Bakan Elvan yaptığı konuşmada, buraya gelmeden önce Konya’yı Karaman’a bağlayan hızlı tren projesinin, Karaman’ı Ayrancı ve Ereğli’ye bağlanan yolun bölünmüş yol haline getirilmesi projesinin ve Karaman’ı Bucak Kışla üzerinden Ermenek’e bağlayan yolun temel atma törenini gerçekleştirdiklerini belirtti. Elvan, "Karaman’dan Seratvul’a kadar olan kesimde yol yapım çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Sertavul geçidinde bir viyadük çalışmamız ve birde tünel çalışmamız var. Bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Tamamlanır tamamlanmaz inşallah bunlarında ihalesine çıkacağız ve çok kolay bir şekilde Konya’dan, Karaman’dan gelen vatandaşlarımız Silifke’ye Mersin’e ulaşma imkanına kavuşacaklar. Yine Mut’tan Silifke’ye gidecek kardeşlerimizde Konya’ya, Karaman’a hatta Ankara’ya çok kısa bir sürede ulaşma imkanına kavuşacaklar. Yine önemli projelerimizden biri olan Mut’u Silifke’ye bağlayan yol. Bu yol üzerinde de çalışmalarımızı devam ediyor ihale hazırlıkları devam ediyor. Bu yolda hayırlı uğurlu olsun. Burası oldukça maliyetli bir yol" dedi.

Son derece kötü coğrafi koşulları olan Mut-Ermenek yolunun yapımının birkaç yıl öncesinden başladığını hatırlatan Bakan Elvan, "Ama biz bu yolun standardını yükseltiyoruz. İnşallah Mut-Ermenek arasındaki yolu çok kısa bir sürede ulaşmanıza imkan sağlayabilecek yüksek standartta betonlu sıcak karışım haline getirerek sizlerin hizmete sunacağız. Bu yolumuzun bu yıl 25 kilometresini hedefliyoruz. Diğer taraftan Manavgat ile Ermenek arasındaki yolunda iyileştirme çalışmalarına başlıyoruz. İhalesine çıktık bu yıl iyileştirme tamamlanacak. Bir başka önemli projemiz sizi Alanya’ya bağlayacak yol. Bu yol güzergahındaki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. O yol güzergahında 5 adet tünelimiz var. Bu tünel çalışmaları 2 bin metreyi buldu 700 metrelik bir kısmı kaldı. O 700 metrelik kısmını inşallah haziran ayı içerisinde tamamlayacağız. Temmuz sonu itibarıyla hedefimiz bu tünellerin betonlarının tamamlanması ve tamamıyla hem Konya’da hem Karaman, hem Mersinli ve hem de Mutlu kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Biz şunu hedefliyoruz inşallah ağustos ayı içerisinde o tünellerden her biriniz geçme imkanına sahip olacak. Alanya Mahmutlara ulaşma imkanınız olacak. Ama o tüneller sizler için de yeterli değil. Sizin daha kısa sürede ulaşabilmeniz için inşallah birkaç tünel daha yapacağız. Ve onunla da yetinmedik Mahmutlardan Kuş Yuvası’na kadar olan bölümün yol standardı çok düşük, o yolun da projesi hazır inşallah kamulaştırma çalışmalarına başlıyoruz. Yakın bir zamanda da o yolun ihalesine çıkacağız. Ve sizin çok kısa bir sürede Alanya Mahmutlara ulaşma imkanına kavuşturacağız" diye konuştu.

Ulaştırma alanında yaptıklarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Bakan Elvan, şunları kaydetti:


"Hava yollarından demir yollarına deniz yollarından tut karayoluna kadar gerçekten bir çığır açtık Türkiye’de. Yapılmaz denilenleri yaptık. Tünelleri deldik deliyoruz. Bugün biz 130’dan fazla tünel üzerinde çalışıyoruz. Geçmişi hatırlayınız Bolu tünelini bile açamadılar. 20 yılda tamamlayamadılar ama biz daha geçen hafta Bursa Yalova ve İstanbul’u ziyaret ettim Özellikle İstanbul’u İzmir’e bağlayacak 10 saatlik yolu 3,5 saate düşürecek olan otoyol üzerinde incelemelerde bulundum."

Bakan Elvan, konuşmasının ardından Mut-Ermenek yolu temelini attı.

Mut Belediye Başkanı Murat Orhan da, törende Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a doğum günü dolayısıyla çiçek takdim etti.

Törene, Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ve Ayşe Türkmenoğlu, Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@