kebir reklamı

Bakan açıkladı! Yeni paket geliyor...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Bakanlık olarak bir çalışma yürütüyoruz. Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoru

Bakan açıkladı! Yeni paket geliyor...

banner197

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Bakanlık olarak bir çalışma yürütüyoruz. Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoruz” dedi.

TBMM’de görüşmeleri devam eden HSYK Kanun Tasarısı’nın tartışıldığı Adalet Komisyonu’nda muhalefet milletvekillerinin sorularına cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Esasında Kurula intikal eden ihbar ve şikayetler bir daire tarafından inceleniyor. Sonra bu ihbar ve şikayet üzerine suç veya disiplin soruşturması başlatılmasına ilgili daire kendi toplantı ve karar hesabı çerçevesinde bir karar oluşturursa Kurul Başkanına geliyor, Kurul Başkanı olur vermesi halinde devamı işler yapılıyor. Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde birçok şikayetler olmuş, bunlara ilişkin önemli bir kısmı işleme, yani daireden Kurul Başkanı’nın önüne gelmeden işlem yapılmasına gerek olmadığı kararı çıkmış. Tabi bunları Kurul Başkanı görmüyor. Kurul Başkanının oluruna sunulmazsa Kurul Başkanının bunlardan haberi olmaz. Sadece önüne gelenlere olur veya ret kararı veriyor. Burada bir değişiklik önerdik, komisyon üyeleri kabul etti. Eğer Kurul işleme konulmasına karar vermediği konularda Kurul Başkanının önüne gelecek. Yeniden inceleme talebi var, bunlar gelmeyince haberdar olma imkanı olmuyor. Bu değişiklikten sonra bu tür şikayetlerle ilgili daha titiz bir yol izlenebilir. Kurulun ihbar ve şikayetlerle ilgili konuyu gündeme alması 3. Dairesi’nin çalışması çerçevesinde oluyor. Sayın Başbakanın, siyasilerin suç duyuruları ile ilgili dairenin harekete geçme yetkisi var. Kamuoyunda birisi herhangi bir savcı veya hakim hakkında bir suç veya başka bir şekilde isnatta bulunduğu zaman Kurul onu gündemine alıp ilgili mekanizması içinde işletmesi gerekir” diye konuştu.

YENİDEN YARGILAMA ÇALIŞMALARI

Yeniden yargılama süreci ile ilgili Feyzioğlu’nun önerisi ve kendi yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Bozdağ, “Yeniden yargılama konusu çok tartışılan bir konu. CMK’un 311. Maddesi yeniden yargılamanın şartlarını düzenliyor. Kesinleşen hükümler için söz konusu, bununda usulünü düzenliyor. Bu tartışma 311. Madde kapsamında Sayın Feyzioğlu’nun önerisi, farklı bir kapsamı da içeriyor. Bunun üzerine gazeteciler Sayın Başbakanımıza sordu. Başbakanımız, ‘Yeniden yargılama konusuna bende sıcak bakıyorum, çalışma talimatını Adalet Bakanına verdim’ dedi. Daha sonra Sayın Feyzioğlu ile görüşmesi olduğunda, Sayın Feyzioğlu kendi önerilerini Sayın Başbakanımıza arz ettiler. Kendileri bize yazılı bir metin gönderdiler. Bizim bu konuda şöyle bir çalışma yapmamız gerekiyor; bu konunun Anayasa ve hukuk düzeni açısından ne kadar mümkün olduğunu, dosyalara ne kadar yansımaları olacağını, Yargıtay’da kesinleşmiş, devam eden pek çok davalar var. Bunun ortaya çıkartacağı sonuçları gördükten sonra burada acaba herkesin üzerinde mutabık kalabileceği bir formülasyona nasıl ulaşabiliriz, bu konu üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüyor. Barolar Birliği Başkanına benim randevu verip, daha sonra randevuyu iptal ettiğim yönünde haberler var. Bunlar doğru değil. Ben kendisine randevu vereceğimi söyledim. Bu haftaya randevu verecektim, kendisi ameliyat olduğu için görüşme imkanımız olmadı. En kısa sürede kendisi ile de görüşeceğim” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER İÇEREN BİR PAKET ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Uzun tutukluluklarla ilgili eleştirilerin hepsine katıldığını belirten Bakan Bozdağ, “Türkiye bu uzun tutukluluk meselesini mutlaka çözmelidir. Bizim elimizdeki rakamlar çerçevesinde 5 yıldan fazla tutuklu olanların sayısı 161 kişi. Türkiye’de şuandaki rakamlar böyle. Tabi hüküm verilenlerin rakamı değil bu. Bunun da olmaması lazım. TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Bakanlık olarak bir çalışma yürütüyoruz. Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoruz. Bu paket bittiği zaman partilerimiz tarafından eleştirilse bile olumlu karşılanacağını düşünüyorum. Önemli mesafe aldık, en kısa süre içinde bunu açıklayacağız. Dinlemelerle ilgili soruşturma sırasında dosyanın içinde bir sürü evrak çıkıyor, orada şüpheli ya da sanık olmayan şahıslarla ilgili klasör klasör dosyalar duruyor. Bunlar pek çok başkaca mağduriyetlere yol açabiliyor. Tüm bunların önüne geçecek, bunları yapanlarla ilgili önemli müeyyideler getirecek. Kişinin güvenliğini yargıya karşı en üst düzeyde koruyan, bunu ihlal edenlere karşı caydırıcı müeyyideler getiren düzenlemeler bunun içinde yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

“AÇILACAK TAZMİNATLARIN DEVLETE KARŞI AÇILMASININ DOĞRU OLMADIĞINA İNANIYORUM”

Bakan Bozdağ, hakim ve savcılara açılan tazminat davalarının devlete karşı açılmış sayılmasının önüne geçecek bir çalışma yaptıklarının altını çizerek, “93/A konusunda da, 140 ve devamı konusunda da yapılan düzenlemelerin gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bir hakim veya savcı kişisel kusuru olsa da, haksız fiil olsa da, kastı olsa da buna ilişkin açılacak tazminatların devlete karşı açılmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bu konuda bir çalışma yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.