7m

uzungöl yayla otel

Bakan açıkladı! Tam 15 polis...

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yasa dışı dinlemelere ilişkin 180’i aşkın soruşturma bulunduğunu, idari ve adli soruşturmalar çerçevesinde 150 kadar polisin görevden uzaklaştırıldığını söyledi. İçişleri Bakanı Ala, Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıldönümü dol

Gündem 10.04.2014, 13:54
Bakan açıkladı! Tam 15 polis...
İçişleri Bakanı Efkan Ala, yasa dışı dinlemelere ilişkin 180’i aşkın soruşturma bulunduğunu, idari ve adli soruşturmalar çerçevesinde 150 kadar polisin görevden uzaklaştırıldığını söyledi.
 
İçişleri Bakanı Ala, Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıldönümü dolayısıyla ATO Congresium’daki kutlama töreninin ardından basın mensuplarının sorulanı cevapladı.
 
"DOĞRU DEĞİL"
 
Ala, bir gazetecinin, "Adana’daki soruşturma kapsamında Emniyet İstihbarat Dairesinde görevli 4 polisin Ankara Adliyesinde ifade verdikleri belirtiliyor, haklarında suçlama var mı?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:
 
“Ankara’daki bilginiz yanlış, yalnız Adana’daki Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürüttüğü soruşturma sonunda 6 kişi tutuklandı. Bunlar yasa dışı dinlemelere ilişkin soruşturmalarda elde edilen sonuçlar. Bizim bu tür faaliyetlere ilişkin adli ve idari soruşturmalar devam ediyor. İdari soruşturma yönünden de şuana kadar 150’e yakın görevli görevden uzaklaştırıldı. Soruşturmalar sonuncunda elde edilen delillere göre işlemler yapılmaktadır. Bazıları adli işlem oluyor bazıları da idari işlem oluyor. Soruşturmalar işleme devam ediyor.”
 
"Diğer illerde de benzer soruşturmaların başlaması muhtemel mi?" sorusuna Ala, “Soruşturmalar var. Nerede usulsüz, yanlış dinleme olmuşsa orada soruşturma var. Şuanda 180’e aşkın soruşturma devam ediyor” karşılığını verdi. “Ankara’da 4 polis memurun ifadeleri alınıp alınmadığı” sorulması üzerine Ala, “Onlar doğru değil. Yanlış bilgiler” şeklinde cevapladı. Polis müdürlerinin Adana’da yürütülen soruşturma kapsamında talimatla ifade verdiklerinin belirtilmesi üzerine Ala, şunları aktardı:
 
“Onlar yanlış bilgiler. Talimatla ifade ayrı merkezin ifadesi. Buna ilişkin İstanbul’da da Ankara’da da zaman zaman ifadelere başvuruluyor. Müfettişler başvuruyor, bazen müfettişler görevden uzaklaştırıyor. Bazen adli makamlar soruşturma yürütüyor. O bakımdan spesifik bazen yanlış bilgiler gelebiliyor.”
 
2 ASKERİN YENİDEN GÖZALTINA ALINMASI
 
Soruşturma kapsamında daha önce serbest bırakılan 2 askerin tekrar gözaltına alınmasına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:
 
“Biliyorsunuz serbest bırakılma bir soruşturmanın devam etmediği anlamına gelmez. Ama tutuklanmada mutlaka suçlu oldukları anlamına gelmez. Soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın seyri bakımından bazen görevden uzaklaştırma bazen de tutuklama tedbirleri uygulanabilir. Ama soruşturma tamamlandıktan sonra, yargılama tamamlandıktan sonra karar verilir. Bazılarına idari yaptırımlar oluyor. Meslekten çıkarma teklifleri yapılabiliyor. Ya da çeşitli disiplin cezaları öngörülüyor. Onlar Disiplin Kurullarında görüşülüyor.”
 
"17 ARALIK DA KAPSAMDA"
 
Meslekten çıkarma olup olmadığının sorulması üzerine de Ala, teklifler bulunduğunu ancak henüz meslekten çıkarma olmadığını söyledi. "180’i aşkın soruşturma var dediniz. Bunların hepsi usulsüz dinlemelerle mi ilgili. Yoksa 17 Aralık operasyonundan sonraki gelişmelerle mi ilgili?" sorusu üzerine ise Ala, “Onlar da kapsamda ama çoğu usulsüz dinleme ve usulsüz sorgulama. Kişisel verileri sorgulama" dedi.
 
Gözaltına alınan emniyet mensuplarına gazete manşetlerinden sorular yönetildiğine dair kamuoyunda birtakım bilgiler olduğunun belirtilmesi üzerine Ala, “Arkadaşlar soruşturma gizlidir. Siz maşallah çeşitli bilgileri alıyorsunuz. Biz onları biliyor olsak da sizinle paylaşamayız. Ben idari soruşturmaları tabi bilirim ama oda gizlidir. İnsanları baştan suçlu ilan etmemek gerekir.”
 
GEZİ RAPORU
 
"İçişleri müfettişlerinin hazırladığı Gezi raporu var. Burada idari bir tasarrufa gerek olmadığı yönünde görüş bildirilmiş" sorusuna Ala, şunları söyledi:
 
“O benden önce yapıldı. Benim bu konuda benim bir tasarrufum yok. Yanlış bilgi, yanlış yapılmış haber. O benden önce benim görev geldiğim tarihten 3 ay önce bitirilmiş rapor. Benim bir tasarrufum yok. Benim imzam ya da kararım değil.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@