Bağış ne demek istedi?

 AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gelinen son noktayı değerlendirdi. Bağış, "Atılması gereken adımlar vakti zamanı geldiğinde atılacaktır. Büyük devletler yapacaklarını istişare ettikten sonr

Gündem 24.06.2012, 17:25
Bağış ne demek istedi?

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gelinen son noktayı değerlendirdi. Bağış, "Atılması gereken adımlar vakti zamanı geldiğinde atılacaktır. Büyük devletler yapacaklarını istişare ettikten sonra yaparlar. Bunun için kimseden izin de almazlar. Bunların hepsinin bir strateji içinden götürülmesi lazım. Vatandaşlarımızın da Türkye'nin bin yıllık devlet geleneğine güvenmesini bekliyoruz" dedi.

 

Bakan Bağış, Tuzla Belediyesi tarafından bu yıl 2'incisi düzenlenen Geleneksel Köfte Şenliği'ne katıldı. Tuzla Meydanı'nda kurulan köfte standlarını tek tek ziyaret eden Bağış, hem köfte kızarttı hem de vatandaşlara ikram etti. Bakan Bağış ardından Tuzla Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi'ndeki İyilik Şampiyonası programına geçti.

 

İKTİDARIYLA MUHALEFETİYLE TEK YUMRUK OLMAMIZ GEREKİR

 

Bakan Bağış, program öncesi gazetecilerin bir Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından gelinen son noktayı değerlendirirken şunları söyledi:

 

"Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir güçlü bir devlettir. Biz millet olarak kendi bağımsız hür özgür devletini bin yıldır yürüten bir milletiz. Tecrübeli bir devlet yapımız var. Böylesine önemli ulusal konularda iktidarıyla muhalefetiyle hep birlikte tek yumruk olmamız gerekir. Bu konuda Sayın Başbakanımızın koordinasyonununda ilgili bakanlıklarımız, ilgili kurumlarımız gerekli istişareleri yaptılar ve hala durumun netleşmesiyle ilgili süreci takip ediyoruz. Biliyorsunuz Türkiye, Suriye'ye bir nota verdi. Sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu bu konuda açıklamalarda bulundu. Şundan emin olun Türkiye bu konularda yapılması gerekeni her zaman yapmıştır ve yapacaktır. Tarih boyunca Türkiye'ye dostlukla yaklaşanlar hep dostluk görmüştür; endişe duyması gerekenler Türkiye'ye düşmanca yaklaşma gafletinde bulunan ve haddini aşanlardır. "

 

ATILMASI GEREKEN ADIMLAR VAKTİ ZAMANI GELDİĞİNDE ATILACAKTIR

 

"Sadece Suriye'den bugüne kadar ülkemize 60 binin üzerinde insan yardım talebiyle gelmiş ve bunların halihazırda 30 bini Türkiye'de kurulan sekiz ayrı kampta bakılmaktadır. Biz onlara mülteci demiyoruz çünkü onlar bizim kardeşlerimiz, onlar bizim yakınlarımız, komşularımız" diyen Bakan Bağış, şöyle devam etti:

 

"Son yaşanan olay da Türk halkıyla Suriye halkı arasında herhangi bir düşmanlığa sebep olmaz. Aslında bu olay, Suriye'de artık can çekişen Esad rejiminin gidişatını hızlandıran bir sürece yol açacaktır. Çünkü bu olay, kendi halkına zulmeden kendi halkına kurşun sıkan kendi halkını katleden bir zihniyetin geldiği noktayı uluslararası camianın anlaması açısından önemlidir. Bu olay Türkiye ile Suriye arasında bir olay değildir. Bu olay Suriye'nin ululararası camiaya karşı takındığı bir tavırdır. Uluslararası BM Güvenlik Konseyi, NATO, Avrupa Birliği, ilgili bütün kurumlar bu konuda üzerine düşeni yapacaktır; yapmalıdır. Türkiye de bu konuda son derece kararlıdır ve ısrarlı olacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, aklıselimle biz bu süreci yürüteceğiz. Sayın Başbakanımız bu konuda muhalefet liderleriyle gerekli istişareleri yapacaklar. Atılması gereken adımlar vakti zamanı geldiğinde atılacaktır. Büyük devletler, yapacaklarını istişare ettikten sonra yaparlar. Bunun için kimseden izin de almazlar. Bunların hepsinin bir strateji içinden götürülmesi lazım. Vatandaşlarımızın da Türkye'nin bin yıllık delet geleneğine güvenmesini bekliyoruz " diye konuştu.

 

Bakan Bağış ' Kaza mı, kasti bir durum var mı ? ' sorusuna ise, yanıt vermedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@