Aydın Menderes hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in çocuklarından olan ve uzun süredir tedavi gören Aydın Menderes vefat etti.Aydın Menderes kimdirAydın Menderes 1946 yılında Ankara'da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes'in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes'tir

Gündem 23.12.2011, 21:05
Aydın Menderes hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in çocuklarından olan ve uzun süredir tedavi gören Aydın Menderes vefat etti.

Aydın Menderes kimdir

Aydın Menderes 1946 yılında Ankara'da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes'in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes'tir.

İlk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun oldu. Askerliğini 1976'da İskenderun'da Yedek Subay olarak tamamladı.

Siyasete 1970'de Aydın'da Demokratik Parti'nin İl Başkanı olarak girdi. 1977'de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978'de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.

1987'de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993'de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994'de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan'ı oldu.

1995'de Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1999'da Fazilet Partisi'nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi'nden istifa etti. 3 Kasım 2002'de DYP'den Aydın Milletvekili adayı oldu. Siyaset dışında Aydın Çakırbeyli'de çiftçilikle meşgul olmaktadır.

Tarihte Bir Yolculuk ve Gelenekten Güncele adlı kitapları vardır. 


Yorumlar (5)
k.alemdar 10 yıl önce
bu habere üzülmemek elde degil, ender insanlardan birini kaybettik, mekanin cennet olsun, geride biraktiklarinin basi sag olsun allah sabirlar versin.
BATU 10 yıl önce
Kendisi de babası gibi değerli bir devlet adamıydı.Bana göre hayatını karartan o kaza da bir muammaydı.Çileli bir hayat yaşadı.Allah her ikisine de gani gani rahmet etsin.Evet, birileri zulümleri ile anılırken birileri de adamlıkları ve hizmetleri ile anılıyorlar.
KORYANALI 10 yıl önce
ALLAH rahmet eylesin, cok uzuldum, bir aile sikintilar icinde bitti.

selamlar

HUSEYIN, EDE, HOLLANDA
ŞARKA 10 yıl önce
Güle güle güzel insan bekler seni mazlum baban.karanlık insanlar yıllarca aileniz üzerinde oyunlar oynadılar artık herşey bitti.yüce adeletin önünde baban ve kardeşlerinle beraber şerefleneceğiniz zamandır.ölümün kutlu kabri adın gibi aydınlık olsun.Allah rahmet etsin
delitay 10 yıl önce
allah rahmet eylesin güzel insanın oğlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@