banner556

"Atanamayan Öğretmen Kalmayacak"

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da yaptığı konuşma sırasında öğretmen ve öğrencilere müjdeyi verdi.İlk önce bu zamana kadar eğitim alanında yapılan yeniliklerden bahseden Başbakan Erdoğan yatırımları dile getirdi: "Eğ

Gündem 03.11.2012, 14:58

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da yaptığı konuşma sırasında öğretmen ve öğrencilere müjdeyi verdi.

İlk önce bu zamana kadar eğitim alanında yapılan yeniliklerden bahseden Başbakan Erdoğan yatırımları dile getirdi:
 
"Eğitim alanında 6326 eğitim kurumu açıp ülkemize 181 bin 316 yeni derslik kazandırdık. Ülkemizdeki derslik sayısını 492 bine çıkardık. Bütçeden eğitime ayrılan pay 7,5 milyar lira seviyesindeydi. 2012'de 39 milyar liraya yükselttik. Bütün öğrencilerimize kitapları ücretsiz veriyoruz. Laboratuvar sayısını 19 binden 33 bine çıkardık.
 
"ONLAR YAPSA BAŞARI OLACAKTI BİZ YAPINCA ÇILDIRDILAR"
 
Eğitim sistemini "444" kod adıyla yeniledik. Eksiklerimiz var, ama bu eksiklikleri tamamlayacağız ve önümüzdeki eğitim dönemi çok daha farklı olacak. Bu düzenlemeyle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Zorunlu eğitim 28 Şubat'ın ardından yapılması gereken bir şeydi, ama ertelendi. Biz bunu yaptık. Biz yapınca bazıları çılgına döndü. Onlar yapsaydı büyük başarı olacaktı. Biz yapınca çılgına döndüler."
 
Kur'an-ı Kerim'i seçmeli ders haline getirdik. 470 bin öğrenci bu dersi tercih etti. Siyeri Nebi dersine de aynı şekilde 170 bin talep var.
 
ÖĞRETMENLERE BÜYÜK MÜJDE
 
Öğretmenlerin atama şikayetleri ile ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, ilk önce öğretmenlere bütçe durumunu hatırlatarak herkesin atanmasının şu an için mümkün olmadığını söyledi fakat çok önemli bir şey de vaad etti: "Öğretmen atamalarını artık tamamen sonuca erdireceğiz"
 
İşte o konuşma:
 
"Bütün evlatlarımızın eğtiim yardımlarından faydalanması için elimizden geleni yaptık. 10 yılda 358 bin öğretmen atayarak öğretmenlerimizin özlük haklarını iyileştirerek sorunları büyük ölçüde çözdük.
 
Bazı televizyon kanallarında veya derneklerde "Öğretmen oldum atanmıyorum" diyenler var. Herkes öğretmen olabilir, fakat bütün bunların atanabilmesi için devletin bütçe durumu ve atama için kurumların çalışma yapması gerekir. Bizim yaptığımız atamalar, geçmiş dönemlerle mukayese edilemeyecek kadar fazla. Biz, öğretmen atamalarını artık tamamen sonuca erdireceğiz. Bu bir plandı. Plan hayata geçiyor."
 
YÜKSEKÖĞRENİMDE YAPILAN DEĞİŞİMLER
 
Başbakan Erdoğan Öğretmenlere müjde verdikten sonra yükseköğrenimde yapılanlara da değindi:
 
"Yükseköğrenimi imtiyaz olmaktan çıkarıp bütün öğrencilerimizin erişebileceği hak haline getirdik. Üniversite sayımızı 76'dan 168'e çıkardık. Ülkemizde üniversite bulunmayan il kalmadı. Birileri çıkıp diyor "Ne gerek vardı bu kadarına?" Biz bu adımları atarken bu ülkede fakir fukara garip gurabanın ayağına eğitim götürelim anlayışını benimsedik.
 
Yükseköğretim için Hakkari'den İstanbul'a gelemeyebilir, İzmir'e Ankara'ya gelemeyebilir diye bu adımı attık. İkinci neden de göçü engellemek. Üçüncü adım öğrencilerin o illerde olmasıyla başka illerdeki öğrencilerin de oraya gitmesiyle ortak kültür oluşturmanın gayreti..
 
"HARÇLARI KALDIRDIK"
 
Osmanlı'dan beri süren harç alınması uygulamasına son verdik. Yüksek öğrenim gören gençlerin barınma sorunlarına da el attık. 41 ilimizde 40 bin yatak kapasiteli yurtların açılışını yaptık. Uydu aracılığıyla açılışını yaptığımız yurtlardan görüntüler verdik. Ankara'daki öğrenciler biz de isteriz demeye başladı.
 
Ankara'daki yurtlar bu yeni yurtların gerisinde kalmış vaziyette. Modern sistemli yurtlar ve bu yurtlarda buzdolabı olmasıyla birlikte internetin ücretsiz olmasının adımını da dün imzaladığımız bir anlaşmayla attık.
 
BURSLARA ZAM
 
Kredi miktarı 45 liraydı. Şu anda 260 lira. Bunun yanında beslenme yardımı yapıyoruz 280 lira. Yılbaşında tekrar düzenleme yapacağız. Bu burs kredi beslenme yardımı artacak."
Yorumlar (1)
umut kaya 8 yıl önce
Benim icin Trabzonspor siyaset ustudur agzinla kus tutsa da farketmez sike surecinde tutundugu tavir belli feneri kurtarmak icin elinden geleni yapti isteseydi hak ettigimiz sampiyonlugu agzindan cikacak bir cumle ile verirdi ama yapmadi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@