Atalay: İl adları değişmez

Bakan Atalay, Moskova'da başlayan ''Birinci Global Yol Güvenliği Bakanlar Konferansı''na katıldıktan sonra Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı'nın rezidansında Moskova'daki Türk medya temsilcilerinin demokratik açılımla ilgili sorularını yanıtlad

Atalay: İl adları değişmez

Bakan Atalay, Moskova'da başlayan ''Birinci Global Yol Güvenliği Bakanlar Konferansı''na katıldıktan sonra Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı'nın rezidansında Moskova'daki Türk medya temsilcilerinin demokratik açılımla ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Tunceli'nin adının ''Dersim'' olarak değiştirilmesi yönündeki talepleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ''Yer ismi değiştirilmesi ilçe ve vilayetlerde Meclis kararıyla, kanunla olur. Ben doğrusu il ismi değiştirilmesini hiç onaylamıyorum'' diye konuştu.

Atalay, bazı köy isimlerinin değiştirildiğini ve bazı ilçelerin de adının değiştirilmesine rağmen yeni isminin hiç kullanılmadığını belirterek, ''Eski ismi kullanılıyor. O manada değerlendirilebilir ama illerin isminin değiştirilmesi gibi şeyler tabii ki değerlendirilemez. Mevzuat olarak da bazen yanlış şeyler oluyor. Bizim mevzuatta köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanı'nın kararıyla olabiliyor ama ondan önce yapılması gerekenler var'' dedi.

Köy isimlerinin değiştirilebilmesi için öncelikle köyde referandum yapılması gerektiğini ve nüfusun çoğunluğunun değişikliği istemesi halinde bu konunun ilçeye geldiğini ifade eden Atalay, ''Bu illa farklı dil lehçe olarak değil, Türkçeden Türkçeye de değiştirenler oluyor. Bunlar ilçeye gelir, ardından ile gelir. İlde bir kurul vardır değerlendiren. Sonra vali İçişleri Bakanı'na yazar bütün o alt değerlendirmeleri. Köy isminin değiştirilmesi öyle olur'' dedi.

Atalay, ilçe ve il isimlerinin değiştirilmesinin de ancak TBMM tarafından onaylanan yasa ile mümkün olabildiğini kaydederek, ''Süreç o. Ben Türkiye'de isimlerin değiştirileceği üzerinde hiç durmuyorum. Öyle şeyin olacağını da zannetmiyorum'' ifadesini kullandı.

TİB'DEKİ DİNLEMELER
Bir gazetecinin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığındaki dinlemelerle ilgili sorusu üzerine Atalay, ''Bu konuda Adalet Bakanımızın çok uzun açıklamaları var. Son Bakanlar Kurulunda görüşüldü, eğer hukuk dışı böyle bir şey varsa cezaları ağırlaştıralım ve bu konuyu daha da sıkı tutalım diye'' dedi.

Bu konunun aslında daha önce TBMM'de de görüşülüp değerlendirildiğini kaydeden Atalay, konunun tekrar TBMM'ye gideceğini, konunun bütün boyutlarıyla değerlendirileceğini ve eğer boşluklar varsa bunların da düzeltileceğini söyledi.

Atalay, bunun, üzerinde hassasiyetle durulacak bir konu olduğunu belirterek, ''Bu, her şeyden önce insan hakları konusu. Yani insanın özeline müdahale etmedir. O konunun yasal olmayan boyutları üzerinde tedbirler elbette alınmalı ama bu işin yasal boyutu Türkiye'de düzenlenmiş. Yargı kararı olmadan böyle bir şey yapılamaz'' diye konuştu.

FBI BAŞKANI MUELLER'IN ANKARA TEMASLARI
Bakan Atalay, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu Başkanı Robert Mueller'ın Ankara temaslarıyla ilgili bir soru üzerine de ''Bu konuda sanıldığı gibi, önceden gündemle gelinmiş değil. Benimle de randevusu vardı ama ben buraya geldiğim için görüşmedim. Emniyet Genel Müdürüme havale ettim. Emniyet Genel Müdürümüz kendileriyle görüştü. Telefonla ana başlıklarıyla ifade etti. Öyle sanıldığı gibi konular değil. Gidince daha geniş bilgi alacağım'' dedi.

DEMOKRATİK AÇILIM SÜRECİNİN GELİŞİMİNDEN ÇOK MEMNUNUM
Türkiye'deki demokratik sürecin gelişiminden memnun olup olmadığı yolundaki bir soru üzerine de Atalay, ''Çok memnunum. Her şey gayet iyi gidiyor. Türkiye kendi sorunlarını konuşuyor, tartışıyor. Türkiye bunları rahat konuştukça kendisi rahatlıyor'' yanıtını verdi.
''Bu verimli ortamın, herkesin güzelce değerlendirmeler yaptığı, yılların birikmiş sorunlarını Türkiye'nin kendi içinde konuşması, değerlendirmesi, analiz etmesi ve paylaşması son derece önemlidir'' diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Donup kalmış konular, hiç konuşulamaz ama içten içe büyür. Bu konu öyle bir şeydi. Bakın ben bunu çok açık söylüyorum. 10-15 sene bu konulara eğer ciddi eğilinmiş olsaydı, çözümü daha kolay olurdu. Bu 10-15 yıllık gecikme, hele 20-25 yılı bulması işi zorlaştırmış. Şimdi daha zor ama bunun bir şekilde çözülmesi, bitirilmesi gerekiyor. Türkiye'nin geleceği için, insanımızın huzuru ve refahı için, kardeşliği için, bütünlüğümüz için onu yapmaya çalışıyoruz. İnanın bu fırsat da kaçırılırsa gelecekte daha da zorlaşır. Burada ön yargılardan biraz sıyrılarak, mümkün olduğunca kardeşlik, şefkat dilini yaygınlaştırarak, inşallah toplulumuzda birilerinin ayırma ve bölme çabalarını bitirmiş oluruz. Tekrar rahatlarız, bütünlüğümüzü sağlarız. Bunu diliyoruz. Ben bu gidişattan memnunum. Şu açıdan zor. Hani bunların belki farklı toplum kesimlerinde farklı algılanması olabilir. Muhalefetin farklı bakışları gibi. Bunlar da normal yani. böyle büyük bir meselede farklı değerlendirmelerin olması da normal. Bunlar hiç bir ülkede sorunsuz çözülmemiş. Bizde de belki bugünkü gibi sert değerlendirmeleri beklemek lazım ve normal karşılamak lazım. Gene de iyi gidiyor şu anda.''

MUHALEFET, DÜŞ KIRIKLIĞI
''MHP'nin demokratik açılım konusundaki tavrının önceden belli olduğu ancak CHP'nin tavrı konusunda hayal kırıklığına uğrayıp uğramadıkları'' sorusuna Atalay, ''Düş kırıklığına aslında hepsiyle ilgili uğruyoruz. Birisi istisna değil'' karşılığını verdi.

Atalay, düş kırıklığından, insanların konuşmasını ve eleştirmesini kast etmediğini belirterek, ''Ama bir yapıcı üslupla, paylaşarak, hepimiz yanlışları bertaraf ederek, doğrular üzerinde daha geniş mutabakat sağlayarak, sorunun çözümü önemli. Burada maalesef o sağlanmıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Birileri Türkiye'yi bölmeye çalışmış. Birileri olmadık fitneleri icat etmiş ve bu toplumu huzursuz etmiş, Türk toplumunu kısım kısım uğraştırmak için. Biz onu tamir etmeye uğraşıyoruz. O fitneleri kaldırmak istiyoruz. Yani toplumumuzda tekrar kardeşlik güçlensin istiyoruz. Ben biraz da şuna üzülüyorum. Kızma yok buna emin olan ama Türkiye adına üzülüyorum. Bir ana muhalefet partisi liderinin o gün düştüğü durum, böyle bir şey olamaz. Böyle bir ana muhalefet liderine layık değil Türkiye.''

SURİYE VE İRAN İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
Atalay, bir başka soru üzerine, terör örgütü içinde Suriye kökenliler de bulunduğunu belirterek, ''Kandil'de, dağda teröristlerin içinde. Bizim talebimiz Suriye'nin onları alması. Suriye onları alacak. Suriye İçişleri Bakanı ile de uzun uzun görüştük, konuştuk. Hem İran hem Suriye ile o konuları uzun uzun görüştük. İran tabii her konuda o bölgede iş birliğine hazır'' dedi.

81 İLDE VATANDAŞA GİTTİK
Atalay, demokratik açılım sürecini TBMM'nin yanı sıra Türkiye'nin 81 ilinde de vatandaşa giderek anlattıklarını anımsatarak, ''Biz cumartesi ve pazar Türkiye'nin her yerindeydik. Bakanlar, parti yöneticilerimiz Türkiye'nin 81 iline dağıldık. Mesela ben cumartesi günü Adana'daydım. Hem kendi parti teşkilatlarımıza hem çevrede hem sivil toplum kuruluşları temsilcileri, hem de Adana basınıyla görüşmeler yaptık. Her arkadaşımız gittiği yerde bunu yaptı ve bu devam edecek'' diye konuştu.

Bakan Atalay, halktan aldıkları tepkilerin de olumlu olduğunu belirterek, ''Bazı yerlerde biraz daha muhalefet partilerinin verdiği yanlış bilgileri de düzeltmiş oluyoruz. Çok endişemiz yok o konuda, ben iyi görüyorum'' ifadesini kullandı.

Atalay ve beraberindeki heyet, bugün Türkiye'ye dönecek.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler