kebir reklamı

Askerlik 3 aya iniyor!

Haber7'nin özel haberine göre Terörle mücadelede yeni dönem “sivil” kontrolünde olacak. Polis, jandarma, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri mücadeleyi İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütecek. Askerlik kısalacak, bedelli gündemde...Başbakan Recep Tay

Askerlik 3 aya iniyor!

banner197

Haber7'nin özel haberine göre Terörle mücadelede yeni dönem “sivil” kontrolünde olacak. Polis, jandarma, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri mücadeleyi İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütecek. Askerlik kısalacak, bedelli gündemde...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı terörle mücadelede yeni dönem; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara ve Hava Kuvvetleri’ni de kapsayacak biçimde reorganizasyon şeklinde yürütülecek. Pekçok yapısal reformu içeren dönüşümde, çağın gerisinde kalan mücadele tekniklerinden topyekün vazgeçilmesi dikkat çekiyor.

İç güvenlikte sivil dönem başlıyor

- İç güvenlik tamamen İçişleri Bakanlığı’nın denetiminde ve çatısı altındaki birimler eliyle yürütülecek.

- İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Jandarma’yı organize ve uyumlu hareket eden bir yapıya büründürecek.

- Terörle Mücadelede Polis Özel Harekat Timleri’yle (PÖH) birlikte Jandarma Özel Harekat (JÖH) kullanılacak.

- Böylece özel yetiştirilmiş PÖH’ler, bugüne kadar mücadelenin içinde bulunan JÖH’lerin tecrübesiyle birleştirilerek etkinlik artırılacak.

- Kara Kuvvetleri’nin belirleyiciliği nedeniyle yeterince etkin kullanılmayan JÖH’lerden de maksimum düzeyde verim alınacak.

- Jandarma bütün yapılarıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

- 8 Sınır Güvenliği, Avrupa Birliği perspektifinde sivil bir yapıya kavuşturularak ve Genel Müdürlük seviyesinde, Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü kapsamında ele alınacak.

Sınır karakolları da kalkıyor

- Kaçakçılarla mücadele döneminden kalan karakol sistemi kademeli olarak kaldırılacak.

- Sınırdan sızmalara karşı modern mücadele çerçevesinde elektronik sistemler kullanılacak.

- İnsansız hava aracı Heron konusunda yerli teknoloji devreye sokularak, mevcut Heronların kontrolü Kara Kuvvetleri’nin tasallutundan çıkartılarak Hava Kuvvetleri’ne verilecek.

- Heronlar sızma tespit ettiğinde görevli F-16’lar, Kara Kuvvetleri’nin de içinde bulunduğu prosedür sürecine takılmadan, izin almaksızın maksimum 15 dakikada direkt müdahale edebilecek.

- Sınırda istihdam edilecek profesyonel askerler sadece ihtiyaç durumunda destek alınacak unsurlar olacak.

MİT ve Kamu Güvenliği’ne yetki

- PÖH’lerin hızlı operasyon yapması için terör örgütleriyle ilgili MİT’in elde ettiği anlık bilgiler hızla Emniyete aktarılırken, Heron görüntüleriyle ilgili de yeni bir düzenleme öngörülüyor.

- Denetim ve geriye dönük yargı süreçleri için Heron görüntüleri MİT ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na da anında intikal ettirilecek.

- Görüntülerin 5 yıl arşivlenebilmesi için teknik ekipman temin edilecek.

- Kara Kuvvetleri Komutanlığı hantal yapılarından kurtarılacak. Kara unsurları mobil ve profesyonel bir yapıya kavuşturulacak.

- Deniz ve Hava Kuvvetleri yaklaşık 40’ar binlik mevcutlarıyla profesyonelleşmelerini tamamlama düzeyinde. Bunun mevcudu 400 bine dayanan Kara Kuvvetleri’ne uygulanması sağlanacak.

‘Bedelli’ sinyali ve süre kısalacak

- Kara gücünün kadrolu personel ve er dahil toplam 300 bine indirilmesi öngörülüyor.

- Ulaşımın problem olduğu dönemlerden kalan Trakya, Güneydoğu gibi bölgelerde neredeyse her köyde bulunan birlik düzeni değiştirilecek.

- Modern ordularda olduğu gibi hızlı organize olabilen ordu sistematiği kurulacak.

- Sözleşmeli er yasasıyla kapısı aralanan profesyonel askerlik yaygınlaştırılacak.

- Zorunlu askerlik süreleri zamana yayılarak azaltılacak. Genel seferberlik eğitimi, ve temel askerlik eğitiminin içinde bulunduğu 3-4 aylık kısa eğitim sistemi öngörülüyor.

- Birikmiş asker kaçaklarının bedelli askerlik yoluyla eritilmesi durumunda, buradan gelecek gelir TSK’nın yapısal modernizasyonu için kullanılacak.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oflikamil - 6 yıl önce
bizim diyarda askerlikr kısalmaz bu kadar çakalın olduğu yerde aslan sayısı düşürülmü..
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Modern bir yapıya sahip teknolojik üstünlüğe sahip,tertemiz güvenilir,tecrubeli, kaliteli bir bir ordu tek hayalimizdir.
Avatar
TS.KOLİK - 6 yıl önce
kalleş köpeklerin anladıgı dilden konuşmak lazım.askerlik düşürülsün yada düşürülmesin farketmez.bu işi özel eyitimli kişilerin yapması cok dogru olur.çünkü şerefsizler girdikleri delikden bir daha cıkamazlar....
Avatar
aydemirss - 6 yıl önce
tecrubesiz silah tutmakta zorlanan gençlerle olmaz bu iş 3 ay eğitim al hop dağa birkere bölgeyi bile bilmiyor kimle savaştığını korakor savaşsa lafım yok karşısındaki kancığın önce gideni bize deneyimli eğitimli askerler gerek her Türk asker doğar ama işlenmeyen çelik demirden öteye ditmez
Avatar
alican - 6 yıl önce
daha önce özel harekatçı polisler vardı....onları kaldırdılar, yıllar sonra yine onlara dönme kararı aldılar...işini bilmeyen adamların yürüttüğü ülkede bol bol şehit verilir..şehit olanların anası ağlar, diğerleri ise etkilenir görülür..böylece zaman boşuna geçer...
Avatar
lejyoner - 6 yıl önce
okadar çakalın içine bir eğitimli tilki sok çakallar birbirini yer 3 ay eğitim görmüş elene sşlah almamış mayın nedir bilmeyen körpe insanları dağa sürersen ne iz bilir ne yordam terrst görse kardeşim neber dicek durumda askerlerimz var yani daha ne olsun
Avatar
mehmetistanbull - 6 yıl önce
doğodaki terörist bölgenin hakimi tamamen oraya aşinalar fakat bizim askerimiz 3-4 ay acemi eğitimi alarak oraya gidiyor vede kuş gibi avlanıyorlar,askerlik süresi çok uzun.profesyonel askerlik tamda bu meseleye çözüm getiriyor,yeter artık boş yere şehit verdiğimiz askerlik süresi 5-6 aya insin.iş bilenin kılıç kuşananın...