Askere 'Disko cezası' kalkıyor

  Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak tasarı, disko cezasını kaldırıyor. Disiplin suçu işleyen erlere disko cezası yerine, izin cezası verilecek.Firar, emre itaatsizlik, nöbet talimatlarına uymamak suçlarını işleyen asker cezasını odada değil, çarşı izn

Gündem 23.06.2012, 19:25
Askere 'Disko cezası' kalkıyor

 


 Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak tasarı, disko cezasını kaldırıyor. Disiplin suçu işleyen erlere disko cezası yerine, izin cezası verilecek.

Firar, emre itaatsizlik, nöbet talimatlarına uymamak suçlarını işleyen asker cezasını odada değil, çarşı iznini garnizonda geçirerek çekecek. Tasarı, askeri disiplin cezalarının, devlet memurları kanundaki disiplin cezalarına paralel olarak hazırlandığı belirtildi.

Tasarının yasalaşmasıyla, asker büyük oranda sivil disiplin cezalarına tabi olacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) disko cezası nedeniyle Türkiye’yi geçmişte birçok defa tazminata mahkum etmişti.

AİHM kararlarını dikkate alan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, erlere komutan inisiyatifiyle koğuş cezası veren Askeri Ceza Kanunu’nun (ACK) yeniden incelenmesi için emir vermişti.

Buradan hareketle yürütülen çalışma tamamlanarak, tasarı Başbakanlığa sunuldu.

Başbakanlıkta son rötuşlar yapıldıktan sonra tasarı, Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak ve ardından da Meclis’e sevk edilecek.

Taslağın yasalaşmasıyla birlikte disiplin amirleri tarafından verilen oda hapsi cezası, komutanların yetkisinden çıkartılacak.

 

Bu ceza sadece savaş ve seferberlik halinde uygulanabilecek. Göz hapsi cezası da “hizmet yerini terk etmeme” şeklinde uygulanacak.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
furkan turgut 9 yıl önce
Bir asker olarak bu tasarinin sonuna kadar arkasindayim.. Yanliz disko tamamen kaldirilirsa garnizonlarda disiplin kalmaz zira carsi cezasi cok caydirici degil.. Komutanlar artik kafasina gore ceza veremeyecek mahkeme karari olmadan supermis sabah bunu ER gazinosunda kutlayalim ;)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@