Alkol satışında yeni yasa! Belgesi olmayan...

TAPDK’nın 2011 yılından beri sekizinci kez değiştirdiği yönetmelikle bugüne kadar alkol ve sigara satışı için tek belge alan satıcılar 2014 yılında iki ayrı belge almak zorunda kalacak. Belgesini yenilemeyenlerin satış yapması yasaklanırken, yerine göre s

Alkol satışında yeni yasa! Belgesi olmayan...

TAPDK’nın 2011 yılından beri sekizinci kez değiştirdiği yönetmelikle bugüne kadar alkol ve sigara satışı için tek belge alan satıcılar 2014 yılında iki ayrı belge almak zorunda kalacak. Belgesini yenilemeyenlerin satış yapması yasaklanırken, yerine göre satış belgesine 40 liradan 3 bin liraya kadar para ödeyen esnaf, ekstra maliyetle karşılaşabilecek. Üstelik bir aydan az zaman kalmasıda ‘ya şartları yerine getiremezsem ve belge alamazsam” telaşına neden oluyor.

TAPDK, 7 Ocak 2011 tarihinde Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışı Yönetmeliği’ni yayınladı. Aradan geçen üç yılda yönetmelikte farklı değişiklikler yapan TAPDK, son olarak önceki gün yeni düzenlemelere gitti. Buna göre toptan ve perakende satıcıların, 1 Ocak 2014’ten sonra alkol ve sigara için satış belgesini ayrı ayrı alması gerekecek. Yönetmelik çerçevesinde 1 Ocak’tan 30 Haziran’a kadar Türkiye çapında sayıları 200 bine yaklaşan toptan ve perakende satış yapan işletmelerin mevcut belgelerini yetkili kurumlara teslim etmesi şartı getirildi. Zorunluluğa uymayan satıcıların satış belgelerinde 2015 yılı süre uzatım işlemleri de yapılmayacak.

YERİNE GÖRE BELGE PARASI

Esnaf alkol ve sigara satış ruhsatı almak için yerine göre değişen oranlarda ruhsat parası veriyor. Büyükşehirlerin de dahil olduğu il merkezlerinde toptan satış yapmak isteyenler 2 bin lira, birden fazla yerde toptan satış yapmak isteyenler 3 bin lira belge parası veriyor. Perakende satış yapmak isteyen satıcılar büyükşehirlerde 200 lira, ilçe merkezinde 120 lira, diğer mahallerde ise 40 lira para ödemek zorunda kalıyor.

ESNAF DÜKKANINI KAPATIR

Düzenlemeyle esnafın zorda kalacağını savunan yetkililer, “Ayrı ayrı belge parası verilmesi esnafı zora sokacaktır. Bunu ödeyemeyenler dükkanını kapatmak zorunda kalacak. Belgeye verilecek para yönetmelikte belirtilmedi. Bu açıdan esnaf ne kadar ödeyeceğini bilmiyor. Paranın netleştirilmesi gerekir. Saat sınırlamasıyla zora giren esnaf yeni düzenleme sonrası perişan olur” dediler.

EKSTRA YÜK GETİRMEYECEK

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise düzenlemenin çok şey değiştirmeyeceğini savunarak, “Esnafı tedirgin ediyor ancak ekstra yük getirmeyecek. Esnafın bir an önce yükümlülüğü yerine getirmesi gerekiyor. Başvuruyu yapsınlar ki müeyyidelerle karşı karşıya kalmasınlar” dedi.

DÜZENLEMEDE KASIT YOK

Yönetmelikle yeni bir düzenleme getirildiğini savunan TAPDK yetkilileri, “Kurulun aldığı karar uygulanıyor. Bunun dışında başka kasıt yok” bilgisini verdiler.

TAPDK, perakende ve toptan satış yapanların yaptırımla karşılaşmaması için 1 Ocak’a kadar düzenlemeye uymalarını isterken, “Satış belgesi işlemlerini yürütmek üzere yetkilendirilmiş birimlere başvuruda bulunun veya mevcut belgelerde gerekli düzeltmeyi yapın” uyarısında bulundu.

TÜKETİMDE ARTIŞ YAŞANDI

Dünyanın en büyük 10 sigara pazarından biri olan Türkiye’de 2011’de 91 milyar adet olan sigara satışı 2012’de 98 milyar adet seviyesinde gerçekleşti. Alkol tüketimi ise 1 milyar 60 milyon litreden, 1 milyar 127 milyon litreye çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513