Aldatan koca karısına ne kadar tazminat ödeyecek?

Gaziantep'te, 2 çocuk annesi, 23 yıllık evli H.A. evine gelen nüfusa geç bildirme cezası tebligatını alınca Manisa'da zeytin ticareti yapan eşi M.A.'nın nikahsız yaşadığı kadından evlilik dışı çocuğu olduğunu, kendisini aldattığını öğrendi. Bunun üzerine

Gündem 28.03.2015, 16:09
Aldatan koca karısına ne kadar tazminat ödeyecek?

Gaziantep'te, 2 çocuk annesi, 23 yıllık evli H.A. evine gelen nüfusa geç bildirme cezası tebligatını alınca Manisa'da zeytin ticareti yapan eşi M.A.'nın nikahsız yaşadığı kadından evlilik dışı çocuğu olduğunu, kendisini aldattığını öğrendi. Bunun üzerine mahkemeye başvuran H.A., 4 milyon lira tazminat ve 32 bin 500 lira nafaka istemiyle boşanma davası açtı. Mahkeme heyeti de çifti boşayıp, aldatan kocayı 300 bin lira tazminat, aylık 11 bin lira nafaka ödemesini kararlaştırdı.

Yaptığı araştırma sonunda aldatıldığını, 23 yıllık eşinin zeytin ticareti yaptığı Manisa'nın Akhisar ilçesinde başka bir kadınla birlikte yaşadığını ve çocuğu olduğunu öğrenince şoke olan H.A. mahkemeye başvurdu. Maddi geliri olmayan H.A., fakirlik kağıdı alarak adli yardım başvurusunun da kabul edilmesiyle mahkemeye; 'Zina ve evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat' davası açtı ve eşinden 4 milyon tazminat, aylık 32 bin 500 lira nafaka talebinde bulundu. 

Adli yardım ile dava açan H.A.'nın suçladığı eşi M.A., mahkeme tarafından yaptırılan sosyo ekonomik araştırmada aylık gelirinin 3 bin lira olduğunu bildirdi. Ancak bu duruma itiraz eden H.A.'nın avukatının bankalar, mali kayıtlarında 2 şirketinin bulunduğunu ortaya koydu. 

300 BİN LİRA TAZMİNAT, 11 BİN LİRA NAFAKA


Mahkeme heyeti, zeytin tüccarı kocanın gelirinin çok yüksek olduğunun belirlenmesinin ardından davayı karara bağladı. Çifti boşayan mahkeme, M.A.'yı 23 yıllık eşine 150 bini maddi, 150 bini manevi olmak üzere 300 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme heyeti ayrıca, M.A.'nın boşandığı eşine aylık 8 bin ve velayeti annede kalan 12 yaşındaki oğlu A.B.A.'ya aylık 3 bin lira olmak üzere 11 bin lira aylık nafaka ödemesini kararlaştırdı.

300 bin lira tazminat ve 11 bin lira nafakayı az bulan H.A.'nın avukatı Onur İldokuz, miktarın yetersiz olduğunu ve gerekçeli kararın yazılmasının ardından itiraz haklarını kullanacaklarını söylediTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@