Modern Pozitif Bilimler

banner513

Afrin Harekatında son durum: Kritik noktalar bir bir alınıyor

Afrin Zeytin Dalı Harekatında TSK'nın ilerleyişi sürerken kritik noktalar alınmaya devam ediyor.

Gündem 21.02.2018, 15:29
Afrin Harekatında son durum: Kritik noktalar bir bir alınıyor

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nın 33. gününde şu ana kadar 1780 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeydoğusundaki Uverkan köyü ve kuzeybatısındaki Karababa köyünü teröristlerden temizledi.Zeytin Dalı Harekatı'nın 33’üncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerlerinin Afrin kent merkezine ilerleyiş sürüyor. Fırtına obüs, tank ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) tarafından Afrin kırsalındaki terör örgütü PKK/PYD hedefleri vurulmaya devam ediyor. Aralıklarla devem eden bombardımanda patlama sesleri Kilis kent merkezinden dahi duyuluyor.

Öğle saatlerinde gelen son dakika haberine göre; TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeydoğusundaki Uverkan ve kuzeybatısındaki Harab Summak köylerini teröristlerden  temizledi. Sonra Raco'nun kuzeyindeki Karababa bölgesinin de alındığı açıklandı.

Zeytin Dalı Harekatı'nda dün öğleden sonra Afrin'in Dayr Savvan köyü  kurtarılarak, teröristlerin Afrin'de Kilis'le olan sınır teması kesilmişti. Uverkan köyünün alınmasıyla harekat, güneye doğru derinleştirilmiş  oldu.

Kuzeyde sınırın temizlenmesinden sonra, bugün de Afrin’in batısındaki Raco ve güneybatısındaki Cinderes bölgelerinde ilerleme bekleniyor.

90 NOKTA KURTARILDI!  

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 62'i  köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait  üs olmak üzere 90 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar  şöyle:

"Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy,  Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo,  Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı ve Akanlı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı,  Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı  yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı,  Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer  Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı,  Şedya Harab Summak ve Hantalli köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027.  Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid  Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender,  Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan  Fevkani,Divan Tahtani, Mervane, Helkece köyleri ve onlara hakim 3 tepe ile  Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı  yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı,  Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak,  Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye  köy altı yerleşimi."

Ağar'dan ilginç paylaşım

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, TSK’nın teröristlerden aldığı keskin nişancı silahını verdikleri ÖSO’cunun fotoğrafını paylaştı.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
adnan 3 yıl önce
azkaldi afrin de dusecek Allahin izniyle kimse duramaz bu ordunun onunde bu capulcu surusu yakinda dagalir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@