Adalet Bakanlığından HSYK'ya sert yanıt!

Kabine revizyonu sonrası Adalet Bakanlığı'na atanan Bekir Bozdağ'dan ilk yanıt HSYK'ya geldi. Bozdağ, HSYK'nın "Adli Kolluk savcılığın emirlerini uygulamalı'' şeklindeki açıklamasına "HSYK'nın açıklama yapma yetkisi yoktur" sözleriyle yanıt verdi.İşte Boz

Adalet Bakanlığından HSYK'ya sert yanıt!

Kabine revizyonu sonrası Adalet Bakanlığı'na atanan Bekir Bozdağ'dan ilk yanıt HSYK'ya geldi. Bozdağ, HSYK'nın "Adli Kolluk savcılığın emirlerini uygulamalı'' şeklindeki açıklamasına "HSYK'nın açıklama yapma yetkisi yoktur" sözleriyle yanıt verdi.

İşte Bozdağ'ın açıklamasının tam metni;

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından 26 Aralık 2013 günü kamuoyuna yapılan duyuruyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği doğmuştur. Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak 4.5 yıl başarıyla görev yapmış Sayın Sadullah Ergin’in görevdeki son günütoplantı yapılıp karar alınması, yeni Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak şahsımın göreve başladığı ilk gün ise bilgim ve onayım olmadan böyle bir açıklama yapılması üzüntüyle karşılanmıştır.

"KENDİ KENDİNE GÖREV İHDAS ETMİŞTİR"

6087 sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 6 ncı maddesinde, Kurulu yönetme ve temsil etme Kurul Başkanının görevleri arasında sayılmıştır. Anılan Kanunun 7 nci maddesinde Genel Kurulun görevleri belirlenmiş olup, bu görevler arasında kamuoyuna açıklama yapma yetkisi yer almamaktadır. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa ve kanundan almayan bir yetkiyi kullanamaz ilkesine aykırı olarak Genel Kurul, Kanunda yer almayan bir konuda kendi kendine görev ihdas etmiştir.

"ANAYASA VE KANUNLARA AÇIKÇA AYKIRI"

Anayasanın “Mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138 inci maddesinde, “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.” hükmü yer almaktadır. 21 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe karşı Danıştay’da dava açılmıştır. Temel ilkesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını gözetmek olanKurulun, iptal davasına konu yönetmelik değişikliğinin; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleriyle Anayasa ve kanunlara açıkça aykırı olduğu yönünde kesin kanaat içeren bir açıklama yapması, hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu açıklama, yargı bağımsızlığına bir müdahale, yürümekte olan davayı görecek mahkeme ve hâkimlere tavsiye ve telkin niteliğindedir. Bu da, Anayasanın 138 inci maddesinin açık ihlalidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HSYK AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ‘Büyük Rüşvet’ operasyonunun ardından soruşturmayı amirlerine haber verme zorunluluğu getiren Danıştay’da dava konusu yapılan Adli Kolluk Yönetmeliği’ne örneği görülmemiş şekilde şerhli bir açıklamayla tepki gösterdi.

HSYK Genel Kurulu dün toplantı sonrası açıklama konusunda anlaşamadı. 22 üyeli HSYK’nın, başkanvekili Ahmet Hamsici dahil 13 üyesi ortak imzayla kamuoyuna “Adli görevi bulunmayan mülki idare amirlerinin de bilgilendirilmesi yönetmeliği yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile Anayasa’nın ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili hükümlerine açıkça aykırıdır” açıklaması yaptı.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER