banner441

ABD'den Türkiye'ye akıl almaz tehdit!

İngiliz basınında yer alan bir haberde, Amerikan Kongresi’nin Türkiye 'nin Çin 'den füze savunma sistemi alırken Amerikan yardımını kullanamamasını öngören bir yasa tasarısını oylayacağı ifade edildi.Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’nin füze savunma sist

Gündem 15.12.2013, 14:05
 ABD'den Türkiye'ye akıl almaz tehdit!

İngiliz basınında yer alan bir haberde, Amerikan Kongresi’nin Türkiye 'nin Çin 'den füze savunma sistemi alırken Amerikan yardımını kullanamamasını öngören bir yasa tasarısını oylayacağı ifade edildi.

Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’nin füze savunma sistemi almak için Çin’le yaptığı görüşmeleri ele aldı. Gazetenin haberine göre, bu yılki ABD savunma yetkilendirme tasarısında isim verilmeden Türkiye'ye değinildi. Haberde Türkiye’nin füzeleri alırken Amerikan yardımını kullanamaması öngören bir yasa tasarısını oylayacağı ifade edildi. Gazeteye göre; tasarı metninde, 2014 yılı yardımlarının Çin füze savunma sistemlerinin Amerikan füze savunma sistemlerine entegre edilmesi de yasaklanıyor.

Tasarıda bu sistemin NATO ile uyumlu olmadığı ve entegre edilmemesi gerektiği vurgulanıyor. Perşembe günü Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarı bu haftada senatoda oylanacak. Kabul edilmesi halinde Başkan Barack Obama'nın da tasarıyı imzalaması gerekiyor. Türkiye'nin füze savunma sistemi almak için Çin’le görüşmesinin hem ABD hem de NATO’yu rahatsız ettiği bildirildi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (2)
adil türk 6 yıl önce
Kendi teknolojini kendin üreteceksin.

Bilim adamlarını en güvenilir sistemle koruyacaksın.

Asla birilerine bağımlı olmayacaksın.

Biz hala daha tam bağımsız bir ülke değiliz.
tuncay türk 6 yıl önce
başbakan çakma dünya lideri olduğu için göreceksiniz yaptığı nadir doğrulardan biri olan çin füze savunma sistemi alımı ve ortak üretiminden abd baskısı nedeniyle vazgeçecek. geçen hafta yaptığı eğer görüşmelerde bir sıkıntı olursa diğer teklifleri değerlendireceğiz demeci de bunu doğruluyor. bir konuda da dik durun kardeşim yahu abd nin kölesimiyiz ? tamam abd sayesinde iktidara geldiniz akıl hocanız hoca efendi abd de yaşıyor çoluk çocuğunuz abd de okudu ıraktaki abd askerleri için dua ettiniz abd ile bop eşbakanısınız vesaire ama türkiye bağımsız bir devlet değil mi ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@