7m

Çapkınoğlu

AB: "Kırım’daki referandumu tanımıyoruz"

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Kırım’da yapılan referandumun yasadışı ve Ukrayna anayasasına aykırı olduğunu belirterek, AB’nin, yarımadayı Ukrayna’dan ayıran referandumun sonuçlarını tanımadığını söyledi.AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Bel

Gündem 17.03.2014, 20:37
 AB:

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Kırım’da yapılan referandumun yasadışı ve Ukrayna anayasasına aykırı olduğunu belirterek, AB’nin, yarımadayı Ukrayna’dan ayıran referandumun sonuçlarını tanımadığını söyledi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kırım’da referandum yapılan referandumu şiddetle kınadıklarını dile getiren Ashton, “Referandum yasadışı ve Ukrayna’nın anayasasına aykırı. Rus askerlerinin konuşlandırılmasını Rusya’nın uluslararası bağlılıklarının bir ihlali olarak görüyoruz. AB, bu koşullar altında gerçekleştirilen bir referandumun sonuçlarını tanımamaktadır. Rusya’nın şimdiye kadar Ukrayna’yla müzakerelere girmemiş olmasını üzücü buluyoruz” diye konuştu.


Rusya tarafından olumlu adımların atılmamış olması sebebiyle ek tedbirler konulması kararı alındığını duyuran Ashton, “Daha açık olmak gerekirse, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını sarsan veya tehdit eden eylemlerden sorumlu 21 kişiye belirli tedbirler koyduk. Olumsuz bir döngüden kaçınmak ve mevcut gelişmeleri tersine döndürmek için halen zaman bulunduğunun altını çok açık bir şekilde çizmek istiyoruz. Rus yönetimine Kırım’ı ilhak etmek için adım atmaması ve bunun yerine bu krizin şiddetini azaltmak için adım atması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Cuma günü Brüksel’de Ukrayna ile Ortaklık Anlaşması’nın siyasi hükümlerinin imzalanacağı bilgisini vererek, “Bu, siyasi desteğin kuvvetli bir işaretidir. Aynı zamanda ülkede ekonomik ve sosyal dengelerin sağlanması için mali destekte bulunacağız. Bunun içerisinde birkaç hafta içerisinde uygulanmaya başlanacak otonom ticaret seçenekleri de yer alacak” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@