vardallar

81 ilde 81 örnek köy projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırarak sağlıklı, modern, afete dayanıklı konutları teşvik etmek amacıyla "81 İlde 81 Örnek Köy" projesini uygulamaya koyacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklam

Gündem 01.12.2011, 13:01
81 ilde 81 örnek köy projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırarak sağlıklı, modern, afete dayanıklı konutları teşvik etmek amacıyla "81 İlde 81 Örnek Köy" projesini uygulamaya koyacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "81 İlde 81 Örnek Köy" projesiyle depreme dayanıklı, yöresel doku ve mimariye uygun, günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen örnek konutlar inşa edileceği belirtildi.
 2008 yılında Kayseri'de, 2010 yılında Balıkesir'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile "Kırsal Alanlarda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklere Uygun Yapılaşmanın Yaygınlaştırılması" projesinin tamamlandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda Hatay, Malatya, Trabzon, Afyon, Erzincan ve Kahramanmaraş illerinde de çalışmalara başlandı. Söz konusu iller için kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilen, sağlıklı, güvenli ve yöresel mimariye uygun projeler üretilerek, İl Müdürlükleri ve İl Özel İdareleri aracılığıyla ücretsiz olarak köyde yaşayan vatandaşlara verilecek ve proje maliyetleri devlet desteğiyle karşılanacak. Projenin, 2012 yılında Türkiye genelinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin daha geniş çevrelere duyurulması, kırsal alanda yaşayanlarda, fiziki çevreleri ve yöresel dokunun sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda bilinç oluşturulması, bu çerçevede halkın yöre mimarisi, doğası ve özgün değerleri hakkında bilgilendirilmeleri amacıyla 02 Aralık 2011 tarihinde Balıkesir'de sunum, tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. Projenin uygulamaya geçirilmesi konusunda görüş alışverişinin yapılacağı toplantıya, yerel idareler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yöre halkı katılacak."


Yorumlar (2)
npluss 10 yıl önce
Şalpazarı GÖKÇEKÖYÜnü öneriyorum..
beylul 10 yıl önce
Trabzon-Akçaabat-Akçaköyde yapılaşırsa meralar kullanılmadığı için uygun olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@