500 bin kart borçlusuna af!

Kart borcunun 5-10 kuruşunu unuttuğu için kartı kapatılan 500 bin kişinin imdadına BDDK yetişti.Kredi kartı borcunun yarısını üç ay ödemediği için kredi kartı nakit çekime kapatılanların sayısı 5 ayda 5 milyon 250 bin oldu. Kart borcunun 5-10 kuruşunu unu

Gündem 08.02.2012, 08:55
500 bin kart borçlusuna af!

Kart borcunun 5-10 kuruşunu unuttuğu için kartı kapatılan 500 bin kişinin imdadına BDDK yetişti.

Kredi kartı borcunun yarısını üç ay ödemediği için kredi kartı nakit çekime kapatılanların sayısı 5 ayda 5 milyon 250 bin oldu. Kart borcunun 5-10 kuruşunu unuttuğu için kartı kapatılan 500 bin kişinin imdadına BDDK yetişti.

20 LİRANIN ALTINA KAPATMA YOK

20 liranın altında borcu olanların kartı nakit çekime kapatılmayacak

Edinilen bilgiye göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kredi kartında asgari ödeme tutarını kademeli olarak yüzde 20'den yüzde 40'a kadar çıkaran ve üç ay kart borcunun yüzde 50'sini ödeyemeyenlere nakit çekimi yasaklayan kararı 17 Eylül'de yürürlüğe girdi. BDDK'nın asgari ödenmesi gereken tutarı artırıp, nakit çekim yasağı getirmesinin 5 ayda borcunu yine kredi kartı borcuyla kapatan ve böylece borç sarmalına giren 5 milyon 250 bin kişinin kartının nakit çekime kapatılmasına neden olduğu öğrenildi.

KURUŞLAR UNUTULUYOR

Alınan bilgiye göre BDDK, Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliği'nin 22'inci maddesinin 6'ıncı bendi gereği 1 takvim yılı içinde en fazla üç defa kredi kartı borcunun yüzde 50'sini ödemeyenlerin kartlarının nakit çekime kapatılmasına 20 lira sınırı getirdi. Bu sınırın getirilmesine kart borcunun 5-10 kuruş gibi küsuratlarını ödemeyi unutan ve böylece kredi kartları nakit çekime kapatılan 500 bin kişinin unutkanlıkları neden oldu. Bankaların 20 liraya kadar borçların neden olduğu 500 bin unutkan kart sahibini BDDK'ya bildirdiği, Kurul'un da küçücük tutarlar nedeniyle mağdur olan bu 500 bin kart kullanıcısını kurtarmak için bu 20 liranın altında kart borcu olanların kartının nakit çekime kapatılmaması kararı aldığı öğrenildi.

Yorumlar (1)
FINDIKÇI 9 yıl önce
.BDDK da olmasa şu resmi tefeci olan bankaların kölesi olacağız..Yazık şu ülkeye...Ey başbakanım duyun artık sesimizi. Şu banka faizlerini neden indiremiyorsunuz..Böyle mi dindar nesil yetiştireceksiniz.Saygılarımla

Gelişmelerden Haberdar Olun

@