7m


7m

hyundai

35 şartla HES'e 'evet' diyen köy!

Türkiye'de enerji projeleri arasında en büyük muhalefet hidroelektrik santrallarına karşı yaşanıyor. HES'lerin yükseldiği her ilde, her beldede yöre halkı “Deremize dokunmayın” diyerek sokağa dökülüyor.Tepkiler o denli yoğun ki, artık sapla saman birbirin

Gündem 12.01.2012, 08:46
35 şartla HES'e 'evet' diyen köy!

Türkiye'de enerji projeleri arasında en büyük muhalefet hidroelektrik santrallarına karşı yaşanıyor. HES'lerin yükseldiği her ilde, her beldede yöre halkı “Deremize dokunmayın” diyerek sokağa dökülüyor.

Tepkiler o denli yoğun ki, artık sapla saman birbirine karışmış durumda. HES'lerle ilgili genel bir ifadede bulunmak gerçekten zor. Projeyi usulüne uygun olarak, ekolojik şartları gözeterek yapan da var, bölgenin canına okuyan da! Ancak elime geçen bir belge, köyünün, beldesinin sınırları içinde HES kurulanların sadece eylemle yetinmediğini ortaya koyuyor. Erzurum'un Tortum İlçesi Dikmen Köyü sakinleri “Madem tarım arazilerimiz gidiyor, o zaman bunun bir bedeli olsun” deyip 35 maddelik bir liste oluşturmuşlar. Oldukça kabarık olan bu liste doğrusu biraz da komik.

49 YIL BEDAVA ELEKTRİK

Dikmen Köyü'nün HES'e karşı isteklerinin sıralandığı listenin başında “Köyün 49 yıl boyunca tüketeceği elektriğin şirket tarafından bedava karşılanması” var. Köprüler, okul ve idare binası, 4x4 araçlar, burs ve okul servisleri ise cabası.

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@