300 bin ev sahibi zam yapabilir!

Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 1 milyon 200 bin ev sahibine yollanan uyarı mektuplarının ardından 1 Mart'tan itibaren halk arasında kira vergisi olarak da bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisinde ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ uyg

300 bin ev sahibi zam yapabilir!

Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 1 milyon 200 bin ev sahibine yollanan uyarı mektuplarının ardından 1 Mart'tan itibaren halk arasında kira vergisi olarak da bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisinde ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ uygulamasına geçmeye başladı.

Bugünden itibaren ev sahipleri artık elle kira beyannamesi doldurmayacak. Kendileri için önceden hazırlanmış beyannameleri, elektronik ortamda ilgili kurumlardan aldıkları şifreleri girerek görebilecek olan ev sahipleri beyannamelerin doğru olması halinde tek tuşla onaylayıp işlemini bitirebilecekken beyannamelerin yanlış olması halinde ise gerekli düzeltmeleri yine elektronik ortamda yapabilecek.

Vatandaşların kira beyannamesi verirken işini kolaylaştırmanın yanı sıra beyanname vermenin maliyetini en aza indirme, elektronik ortamda daha hızlı beyanname alabilme ve vergi kaçağının önüne geçebilme amacı ile hayata geçirilen sistemde kendisi adına oluşturulmuş beyannameyi onaylamayanlar veya kira gelirinde bulunamayanlar için ise çok ağır cezalar uygulanacak.

Bakanlık kira beyanında bulunmayanların tespit edilmesi halinde 5 yıl geriye dönük faizi ile birlikte vergi cezası kesecek.

Bugün itibari ile hayata geçirilen ve 25 Mart’ta kadar elektronik ortamda kendileri ile ilgili, tapu, banka ve sigorta şirketleri gibi kurumlardan alınan bilgilerin çapraz kontrollerden geçirilerek ortaya çıkartılan bilgiler ışığında hazırlanan beyannameler, hiç kira geliri göstermeyen veya kira gelirini düşük gösteren 300 bin ev sahibinin de oyununu bozdu.

Bu zamana kadar bir şekilde yolunu bularak hiç kira geliri göstermeyen veya kira gelirini düşük gösteren kurnaz ev sahipleri, ileri teknoloji sayesinde oluşturulan veriler ile tespit edilerek kendilerine gönderilen ''Şu adreslerde daireniz var. Bunlardan kira geliri elde ettiğinizi biliyoruz. Beyanda bulunursanız,,ceza ödemezsiniz'' içerikli mektuplar karşısında iyice köşeye sıkışırken bu seferde zam kozunu kullanmaya başladı.

Yeni yılda kira kontratlarını yenileyecek olan ev sahipleri yapacakları zam oranlarına ayrıca kira vergilerini de eklemeye başladı.

Zaten kontratların yenilenmesinden ötürü yaşanacak kira artışının hesabını yapan kiracılar birde üstüne ev sahibinin ‘ya kirana zam yaparım ya da vergiyi ödersin’ teklifiyle ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

KİRACILAR FAHİŞ ZAM ORANLARINI KABUL ETMESİN!

Kira artış oranlarının yılda bir defaya mahsus olmak üzere sadece yıllık enflasyon artış oranları üzerinden yapılacağını aksi takdirde yüksek oranlarda kiralara zam yapılması halinde kiracıların bu artışları kabul etmemeleri gerektiğini dile getiren Kiracılar Derneği (KİRADER ) Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu;

‘’Kiracıyı fahiş kira artışlarından koruyan Yargıtay’ın mevcut bir kararı bulunuyor. Bu karar doğrultusunda fahiş kira artışlarını kabul etmeyen kiracıları ev sahipleri çıkartamayacak. Ancak enflasyon ile doğru orantılı bir şekilde zam yapılabilir. Zaten Haziran ayında hayata geçirilecek olan Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan bir madde ile kiracıların kira artışları ile ilgili oluşacak tüm mağduriyetleri de gidermiş olacak.’’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.