alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

3 PKK'lı 4 saatte ikna oldu

ŞIRNAK’ta, güvenlik güçlerinin Cudi Dağı’nda ortaya çıkardığı PKK’nın karargah olarak kullandığı 7 katlı mağarada 3 teröristin yakalandığı operasyonun detayları ortaya çıktı. PKK’lı teröristlerin askerlere el bombaları atarak direnmesine karşın, bir grup

Gündem 08.12.2011, 15:06
3 PKK'lı 4 saatte ikna oldu

ŞIRNAK’ta, güvenlik güçlerinin Cudi Dağı’nda ortaya çıkardığı PKK’nın karargah olarak kullandığı 7 katlı mağarada 3 teröristin yakalandığı operasyonun detayları ortaya çıktı. PKK’lı teröristlerin askerlere el bombaları atarak direnmesine karşın, bir grup askerle mağaraya giren komutan, 4 saat süren ikna çalışması sonucu, biri 18 yaşında olan 3 teröristi teslim olmaya ikna etti.

Şırnak’ta Cudi Dağı’nda PKK’lıları etkisiz hale getirmek için operasyon başlatan güvenlik güçleri, Irak sınırına parelel uzanan sarp kayalıkların bulunduğu bölgede PKK’lıların ana karargah olarak kullandıkları 7 katlı mağarayı hedef aldı. Operasyona Komando Tugayı ve Jandarma Özel Harekat Taburu’ndan timler ve korucular katıldı.

PKK’nın karargah kurduğu 7 katlı mağarayı kuşatan güvenlik güçleri, içerde biri 18 yaşında 3 teröristin bulunduğunu belirledi. Teslim olmaları için yapılan çağrıya teröristler el bombaları atarak karşılık verdi. Teröristleri sağ ele geçirmesi planlandı.

4 SAATTE İKNA OLDULAR

Riskli olmasına karşın üst rütbeli komutan, yanına bir grup asker alarak mağaraya girdi. Bomba atmayı sürdüren teröristlere teslim olmaları çağrısını yineleyen komutan, PKK’lılardan biriyle konuşmaya başladı.

Teslim olmaları halinde kendilerine bir şey yapılmayacağını, kendilerini anne ve babalarının yanına götüreceklerini söyleyen komutanın teröristi ikna çabaları yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmelerin sonunda ikna olan PKK’lı, diğer terörist arkadaşlarını da ikna ederek mağaraya giren askerlere teslim oldu.

YARALI TERÖRİST HASTANEYE KALDIRILDI

Teslim olan teröristlerden birinin, operasyon sırasında katlı mağarada düşerek kalçasını kırdığı anlaşılınca, Şırnak Asker Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı.

Mağarada kuşatılınca bombalarla direnen, ölü ele geçirilmesi mümkün olduğu halde askerlerin sabırla ikna çalışmasını sürdürüp 3 teröristin teslim olmasını sağlaması dikkati çekti.

[PAGE]

7 KATLI MAĞARA MERDİVENLERLE BİRBİRİYLE BAĞLANTILI

Bölgede görev yapan üst düzey bir yetkili, 7 katlı mağaranın içeriden tahta merdivenlerle birbiriyle bağlantılı olduğunu ve bu bölgeye coğrafi yapısı nedeniyle uzun yıllardır karadan girilemediğini söyledi. Bir komutanın 3 PKK’lıyı ikna etmesi çabalarına da değinen yetkili, "İstenseydi mağaraya roketatar ya da helikopterlerden ateş edilerek teröristler etkisiz hale getirilebilirdi. Ancak, ikna çabaları kullanılarak kandırılmış 3 genç kurtarıldı ve adalete teslim edildi. Asker burada kendisi için zor ve riskli olanı seçti, ancak, 3 genci de kurtararak sağ olarak teslim almayı başardı" dedi.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Şırnak Valiliği’nden dün akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, Cudi Dağı’nda helikopter destekli operasyonda, eylem hazırlığı içerisinde oldukları belirtilen 3 teröristin yakalandığı, teröristlerin saklandığı mağarada silah ve mühimmat ile yaşam malzemelerinin ele geçirildiği belirtildi. Henüz kış üslenmesine geçmeyen terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonların devam edildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "7 katlı bir mağara içerisinde, Cudi Dağı karargah grubu olduğu değerlendirilen bir grup teröristin saklandığının tespit edildi. Tespit edilen mağara içerisindeki teröristlere ’teslim ol’ çağrısı yapılmış ve 3 terörist kaçış ümitleri kalmayınca teslim olmak zorunda kalmıştır. Mağara içerisinde yapılan aramada, 7 Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 roketatar ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat, 1 jeneratör, 2 akü, çok miktarda el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ve pil, 1 LCD televizyon 1 diz üstü bilgisayar, 1 el telsizi, 2 dürbün, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 DVD oynatıcı, çok sayıda örgütsel doküman ve bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@