1 Temmuz'da Ekmeği unutun

Türkiye, 1 Temmuz’da eski ekmeklere veda edecek. Onun yerine az tuzlu, düşük gramajlı ama doygunluk hissi veren ekmekler geliyor. Yeni nesil ekmekler, obeziteden hipertansiyona, kalp krizine kadar birçok sağlık sorununa ‘ilaç’ olacak.Gıda Tarım ve Hayvanc

Gündem 25.06.2012, 16:00
1 Temmuz'da Ekmeği unutun

Türkiye, 1 Temmuz’da eski ekmeklere veda edecek. Onun yerine az tuzlu, düşük gramajlı ama doygunluk hissi veren ekmekler geliyor. Yeni nesil ekmekler, obeziteden hipertansiyona, kalp krizine kadar birçok sağlık sorununa ‘ilaç’ olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği’, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek. Yönetmelikle, fırınlar zorunlu olarak ekmeklerin hem gramajını düşürecek hem tuz oranını indirecek hem de un tipini değişterecek. 

Artık yediğimiz beyaz ekmek satılmayacak. Ekmeğin gramajı 300 gramdan 250 grama; tuz oranı 1.8’den 1.5’a düşürülürken, rafine tipi beyaz un da daha taneli ve kepekli bir karışımdan oluşacak. Yeni nesil ekmeğe doktorlardan da destek verdi.

ÖLÜMLER AZALACAK  

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, şunları söyledi:

Günde alınan yaklaşık 15 gram tuz 14 grama inecek. Böylece inmeye bağlı ölümler yüzde 5, kalp krizine bağlı ölümler yüzde 3 azalacak. Tuz ve hipertansiyon sebebiyle yaşanan inme, kalp krizi, böbrek yetersizliği hastalıklarından yılda 9 bin kişi kurtulacak...

DOYGUNLUK ARTACAK OBEZİTE AZALACAK

Ekmek tebliğiyle ilgili International Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl da şunları söyledi:

Tuzlu gıdalar insana daha lezzetli gelir. Ekmekteki tuz miktarı düşürüldüğü takdirde, lezzeti değişecek ve ekmek yeme alışkanlığında azalma yaşanacak. Un tipinin değişecek olması da önemli. Tip 650 olarak tanımlanan unun genel amaçlı una göre daha tanecikli bir yapısı var. Bu ekmek tipinde doygunluk hissi daha fazla olacağından, tüketilen miktar da azalacak. Dolayısıyla, obezite ve buna bağlı oluşan hipertansiyon ve insülin direncinin yanı sıra kalp ve damar hastalıklarında da azalma yaşanacak.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
bayram konak 9 yıl önce
Yani türkiyede her iş bitti de bir bu kaldı. Boş fuzuli işlerle uğraşmayı ne kdar da seviyoruz. Yüzyıldır hep bu ekmeği tükettik ben hiç duymadım, ekmekten insan öldü diye.
sempeer 9 yıl önce
Adamlar hakli, beyaz ekmek sagliksiz, kilo almada bir numara. Ayni makarna gibi.
sebatspor 9 yıl önce
tamam tuzu azaltın falan iyi güzelde,

öncelikle yapılması gerekenler var. mesela şu ülkeye GDO lu ürünler getirilmesine izin vermeyin. her türlü hile yapılıyor besin maddelerinde bunları durdurun.
ecvelek 9 yıl önce
ben o ekmeği pasta niyetine katıksız yiyorum

ekmeğime dokunmayın!!!
ADIL 9 yıl önce
Önemli olan halkı bilinçlendirmek eğitmek.Böyle hiç bir sonuç elde edemezsiniz.Vatandaş ekmek yemese başka bir gıdayla bu açığı kapatıyor.Önemli olan eğitim ve bilinçlendirmek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@