Üçüncüoğlu sorunları anlattı

HİZMET BEDELLERİ BİR YIL GEÇİKTİRİLİYOR Medikalçiler sorunlarını Brifingle TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na ilettiler. Medikalcılar , Özellikle hastanelerin medikal ve sağlık sektörünün alacaklarını döner sermaye aracılığı ile diğer alanlarda kullanıl

Üçüncüoğlu sorunları anlattı

HİZMET BEDELLERİ BİR YIL GEÇİKTİRİLİYOR
Medikalçiler sorunlarını Brifingle TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na ilettiler. Medikalcılar , Özellikle hastanelerin medikal ve sağlık sektörünün alacaklarını döner sermaye aracılığı ile diğer alanlarda kullanıldığını, en son kendilerine ödeme yapıldığını, bunun kabul edilemeyeceğini Hisarcıklıoğlu'na ilettiler. Ağırlıklı olarak sağlık ve medikal sektörü adına Günhan Ücüncüoğlu ,Hisarcıklığoluna bilgi verdi. Üçüncüoğlu Son yıllarda sağlık sektörüne verdikleri hizmet bedellerinin karşılığını kamu kurumlarından bir yıla varan gecikmelerle aldıklarının belirterek” Çoğunlukla eksik ödemede bulunuluyor.Bu çalışma sisteminin sektördeki işletmeleri batağa sürükler “dedi.


TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
Konu ile ilgili olarak Hisarcıklıoğlu'na bilgi veren Günhan Üçüncüoğlu ve Ahmet Dar, Sektördeki firmaların daha önce 3-4 ay vadeli olarak aldıkları ürünleri Türkiye'nin içinde bulunduğu kriz döneminde artık peşin almak zorunda kaldıklarını ifade ederek Peşin alınarak kamu hastanelerine sağlanan hizmetin en az 8 ayda fatura ödemesi yapılıyor Bankalarında kriz ortamında sektöre sırt çevirdi. Bankalar en çok medikalcılara zorluk çıkarmakta. Mevcut kredilerini düşürmekte veya kapatmaktadırlar. Firmalar da da bu nedenle ihalelere girebilmek için teminat mektubu sıkıntısı baş gösterdi. Ayrıca alınamayan hastane alacakları nedeniyle S.S.K. borçları vergi borçları nedeniyle mevcut teminatlarına el koyulmaktadırlar. Bu nedenlerden dolayı çok zor günler geçirmekteyiz.”diye konuştu.


GENELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMALI
Medikalcılar Sektörün sıkıntılarının aşılması için birikmiş olacakların SGK ve vergi borçlarına muhasip edilmesini de Hisarcıklıoğlu'na önererek,Bundan sonraki ihalelerde alım yapılan firmalara hizmet bedellerinin geciktirilmeden ödenmesi için yasal düzenlemeler gerekir . Bu konuda sağlık bakanlığı döner sermaye genelgesinde yeni bir düzenlemeye gidilerek durumun düzeltilmesini talep ediyoruz.dediler


HİSARCIKLIOĞLU: SORUNU TAKİP EDECEĞİM
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Trabzon'da yaşanan sıkıntının Türkiye genelinde de yaşandığını belirterek, Sektörün sıkıntılarının aşılması için destek sözü verdi. Hisarcıklıoğlu “Konuyu TOBB sektör meclisine iletileceğini, gerekli düzenlemelerin sağlanması için girişimlerde bulunulacağını açıkladı.
Sektörde yaşanın sakıntının giderilmesi için Medikalcılar TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra sorunlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de yazılı olarak ilettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.