kebir reklamı

Türkiye'nin alım gücü artıyor

Eurostat'a göre, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 2002 yılında AB ortalamasının yüzde 36'sı kadardı. Aradan geçen dönemde AB'den hızlı büyüyen Türkiye, bu oranı 2004 yılında yüzde 40'a, 2006'da yüzde 44'e ve 2008'de de yüzde 47'ye çıkarmayı başard

Türkiye'nin alım gücü artıyor

banner197

Eurostat'a göre, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 2002 yılında AB ortalamasının yüzde 36'sı kadardı. Aradan geçen dönemde AB'den hızlı büyüyen Türkiye, bu oranı 2004 yılında yüzde 40'a, 2006'da yüzde 44'e ve 2008'de de yüzde 47'ye çıkarmayı başardı.

Kişi başına düşen gelirde geçen yıl AB ortalamasının yarısına yaklaşan Türkiye, 2 AB üyesi olan Bulgaristan ve Romanya'yı geride bıraktı. Eurostat, alım gücü paritesine göre kişi başına gelirin Bulgaristan'da AB ortalamasının yüzde 43'ü ve Romanya'da yüzde 45'i düzeyinde bulunduğunu bildirdi.

Türkiye, kişi başına gelirde Hırvatistan dışındaki tüm Batı Balkan ülkelerini de geride bıraktı. Geçen yıl kişi başına gelirin AB ortalamasına oranı Hırvatistan'da yüzde 61, Karadağ'da yüzde 40, Makedonya ve Sırbistan'da yüzde 35, Bosna Hersek'te yüzde 30 ve Arnavutluk'ta yüzde 29 oldu.

AB'NİN EN ZENGİNLERİ LÜKSEMBURG VE HOLLANDA

Eurostat'ın verilerine göre, kişi başına düşen milli gelirde yüzde 283 ile AB ortalamasını neredeyse 3'e katlayan Lüksemburg'u yüzde 134'le Hollanda izliyor.

AB'de ortalamanın üzerinde kişi başına gelire sahip diğer ülkeler, yüzde 125'le Danimarka, Avusturya ve İrlanda, yüzde 123'le İsveç, yüzde 119'la Almanya, yüzde 118'le Belçika, yüzde 116'yla Finlandiya, yüzde 113'le İngiltere, yüzde 7'yle Fransa ve yüzde 1'le İspanya şeklinde sıralanıyor.

İtalya'da kişi başına düşen milli gelir AB ortalamasına eşitken, bu oran Kıbrıs Rum kesiminde AB ortalamasının yüzde 98'ine ulaşıyor.

Ağır borç krizindeki Yunanistan, kişi başına gelirde 2009 yılında AB ortalamasının yüzde 94'üne ulaşırken geçen yıl irtifa kaybederek yüzde 89'a indi.

Kişi başına milli gelirde AB ortalamasının altında kalan diğer üyeler yüzde 87'yle Slovenya, yüzde 83'le Malta, yüzde 81'le Portekiz, yüzde 80'le Çek Cumhuriyeti, yüzde 74'le Slovakya, yüzde 65'le Estonya, yüzde 64'le Macaristan, yüzde 62'yle Polonya, yüzde 58'le Litvanya ve yüzde 52'yle Letonya oldu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AliFuatGün - 6 yıl önce
Yapma yaa, kandırırsınız bizi... Kredi kartları ve özellikle uzun vadeli krediler olmasa kimsenin birşey alabileceği hatta borçlarını bile ödeyebileceği yok. gidin çevrenizde bir araştırma yapın bakalım bankalara tüketici kredisi borcu olmayan kaç kişi bulabilirsiniz, yada kredi kartı olmayan. Uyutmaya devam. Tabii bir kısım vatandaş var, ayda ellerine 600-700 TL geçiyor, evlerine altı ayda bir et girer, girmez, çocuğunun ayağında çorap yok, ama dünyada en mutlu insanlar da onlar, çünkü dünyadan, sosyal yaşamdan, nimetlerden, hiçbirşeyden haberleri yok. Zannediyorlar ki nefes aldıkça hayat tamam. Aynen devam etsinler mevcut düzeni sürdürüp kuru ekmek yemeye, müstahaktır onlara...
Avatar
romeoo - 6 yıl önce
ALLAH aşkına bırakın bu işleri siyasi bi yorum diyil samimiyetimle söylüyorum alım gücümüzün arttığı falan yok ne benim ne çevremdekilerin kimin artıyo ozaman yok milili gelir 11000 dolarlar falan kimin cebine giriyo bunlar ALLH aşkına söyleyin bırakın bu boyalı sözleri gerçekçi olun.
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Siz zengin olan kesimden bahsediyorsunuz.Asgari ücretle çalıştırıp ermeği ucuza satın alıp zengin olanlardan bahsediyorsunuz herhalde.Diğerleri bu ülkenin Vatandaşı değil öyleya.