Türkiye o ülkeye kredi verecek

Türkiye Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık kredi vermeyi kararlaştırırken, 10 milyon dolarlık da insani yardım hibe edecekErdoğan ve Poroşenko, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmeler sonrasında Türkiye-Ukrayna YDSK dördüncü toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak açı

Ekonomi 21.03.2015, 10:02
Türkiye o ülkeye kredi verecek

Türkiye Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık kredi vermeyi kararlaştırırken, 10 milyon dolarlık da insani yardım hibe edecek

Erdoğan ve Poroşenko, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmeler sonrasında Türkiye-Ukrayna YDSK dördüncü toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak açıklamayı imzalayarak, ortak basın toplantısı düzenledi.

UKRAYNA'YA 50 MİLYON DOLAR KREDİ, 10 MİLYON DOLAR HİBE

Görüşmelerde 50 milyon dolarlık bir kredinin Ukrayna'ya sağlanmasına karar verildiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerlerinden edilmiş kişiler için kullanılmış üzere de 10 milyon dolarlık insani yardımı Ukrayna hükümetine hibe olarak sağlama kararı aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Komşuluğumuzun, stratejik ortaklığımızın gereği olan bu yardımlarımızın Ukraynalı dostlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

YDSK toplantısının ve görüşmelerin sonuçlarına ilişkin imzalanan ortak açıklamayı hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İmzalanan bu belgelerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Görüşmelerimizde ikili ticari ve ekonomik konular üzerinde hassasiyetle durduk. Bundan 12 yıl önce aramızdaki ticaret hacmi 1,3 milyar dolardı. 2014 sonu itibariyle bu yaklaşık 6 milyar dolar seviyesine çıktı ve Sayın Başkan ile artık bir mutabakatı daha sağlayalım dedik. Bu rakamı 2017 yılı sonu itibariyle 10 milyar, 2023 yılı sonu itibariyle 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştıralım istiyoruz. Bu hedeflere ulaşmak içinde özellikle son aşamaya geldiğimiz Serbest Ticaret Anlaşmasını kısa zamanda sonuçlandırmayı kararlaştırdık."

Türkiye'nin Ukrayna'ya sağlayacağı desteğin bir yönünün de özel sektörün bu ülkedeki faaliyetleri olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell'in Ukrayna'daki iştiraki Astelit'in bu ülkede 3G lisans ihalesini kazanmasının ve bu konudaki anlaşmaların buna en güzel örnek teşkil ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna yönetiminin Türk şirketlerine gerekli desteği vereceğinden emin olduğunu vurgulayarak, "Firmalarımızın gerekli ortam sağlandığında adil rekabet şartları temin edildiğinde fevkalade başarılı çalışmalara imza atacağına ben yürekten inanıyorum. Müteahhitlik firmalarımız dünyada medarı iftiharımızdır. Ukrayna'da üstlendikleri projelerin toplam miktarı yaklaşık 4,5 milyar dolardır. İnanıyorum ki bu zor dönem atlatıldığında Ukrayna'da bu noktada tecrübeleri bulunan müteahhitlik firmalarımız çatışmalardan zarar gören yerlerin altyapısını inşası noktasında görev üstlenmeye hazırdır" diye konuştu.

Türkiye'nin gerek TİKA gerekse Yunus Emre Kültür Merkezleriyle Ukrayna ile olan ilişkileri geliştirmek istediğini ifade eden Erdoğan, Poroşenko'ya şahsına ve heyetine gösterdiği ilgi ve alaka nedeniyle de teşekkür etti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
ali duran 6 yıl önce
Nerden nereye gelmişiz borç alan değil borç veren ülke olduk dar kafalı idareciler bu ülkeyi geçmişte nereye götürdü malum
altan yıldız 6 yıl önce
bırazda kendı vatandaşına ayırsan ıyı olmazmı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@