Türkiye Altında Dünya Üçüncüsü

Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Murat Akman, Türkiye altın piyasasının ilk defa 2007'nin ikinci çeyreğinde ABD altın piyasasını geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü altın piyasası olduğunu söyledi.Akman, Türkiye'de altın talebinin bir önceki

Türkiye Altında Dünya Üçüncüsü

Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Murat Akman, Türkiye altın piyasasının ilk defa 2007'nin ikinci çeyreğinde ABD altın piyasasını geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü altın piyasası olduğunu söyledi.

Akman, Türkiye'de altın talebinin bir önceki yılın ikinci çeyreğine oranla altın takıda yüzde 14'lük bir artışla yeni rekor olan 52.2 tona, yatırım alanında ise yüzde 5'lik bir artışla yine yeni ikinci çeyrek rekoru olan 20.5 tona altına ulaştığını kaydetti.

Akman, “Seçim öncesi piyasaya giren para miktarındaki artış, öne çekilen tatiller ve aynı şekilde seçim sebebiyle önceye alınan düğünler de altın talebini arttıran diğer faktörleri oluşturarak bu yeni rekorların kırılmasını sağladı'' dedi.

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) verilerine göre, 2007 yılının ikinci çeyreğinde altın takı talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 yükselerek rekor 14.5 milyar dolara ulaştı. Söz konusu artış; özellikle kilit altın piyasaları olan Çin, Hindistan, Ortadoğu ve Türkiye'de gerçekleşti.

Dünyanın en büyük altın piyasası olan Hindistan'daki altın satışları en yüksek orana ulaşırken, Türkiye'de hem takı hem de yatırım amaçlı altın talebinde ikinci çeyrek rekorları kırıldı, Rusya'da ise altın takı talebi bugüne kadarki en yüksek çeyrek rekorunu kırdı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler