Türk Telekom'un 9 aydaki kârı

Şirketin 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle konsolide gelirleri, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 7,6 milyar YTL'ye ulaştı. Şirketin faaliyet karı ise 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 15'lik

Ekonomi 13.11.2008, 18:24
Türk Telekom'un 9 aydaki kârı
Şirketin 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle konsolide gelirleri, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 7,6 milyar YTL'ye ulaştı. Şirketin faaliyet karı ise 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 15'lik bir artış göstererek 2,2 milyar YTL olarak gerçekleşti.

Şirketin GSM faaliyetlerinde gelirler, yüzde 30 oranında bir artış göstererek 1,6 milyar YTL'ye, FAVÖK ise 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 55 oranında artış göstererek 366 milyon YTL'ye ulaştı ve FAVÖK marjı yüzde 23 olarak gerçekleşti.

GSM müşteri sayısı 2008 yılının üçüncü çeyreğinde 700 bin adet net artış ile 11,7 milyona ulaştı. Bununla birlikte, 2008 yılı üçüncü çeyreğinde ortalama ARPU 2008 yılı ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 3 yükselerek 16,4 YTL olarak gerçekleşti.

Şirketin sabit hat faaliyetlerinde, satış gelirleri 2007 yılı üçüncü çeyreği itibariyle 5,8 milyar YTL iken yüzde 6 oranında bir artışla 2008 üçüncü çeyreği itibariyle 6,2 milyar YTL'ye yükseldi ve yüzde 49'luk FAVÖK marjı gerçekleştirildi.

ADSL gelirleri 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, 2007 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 35 artış göstererek 1,2 milyar YTL'ye ulaştı. ADSL hattı sayısı 2008 yılı üçüncü çeyreği itibariyle 5,5 milyona ulaştı.
Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany şirketin 9 aylık mali sonuçlarıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Şirketimizin son iki yılda atılan sağlam temeller üzerinde güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini açıklamaktan gurur duyuyoruz. Bu yılın 3. çeyreği itibariyle, konsolide gelirimiz, geçen yıla kıyasla yüzde 10, faaliyet kârımız ise yüzde 15 arttı.

Türkiye'deki telekom sektörünün gelişimine ve sürdürülebilirliğine olan güçlü inancımızın bir göstergesi olarak, bu yılın ilk dokuz ayında altyapıya 1 milyar YTL yatırım yaptık. Bu yıl, teknolojik innovasyon yönünde özellikle yakınsama teknolojileri bakımından önemli adımlar attık.

Bu yakınsama hizmetleri; görüntülü telefon, WiFi telefon, 3. Nesil cihazlar, bilgisayarlar ve IPTV/televizyonların eşsiz bir şekilde entegre edilmesine imkân sağlayacak. CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'nda gösterdiğimiz gibi, grup şirketlerimiz Argela, Innova ve Sebit tarafından geliştirilen teknolojileri, TTNet, Avea ve Türk Telekom tarafından verilen hizmetler ile entegre ediyoruz.

Türkiye pazarı için teknoloji geliştirmenin yanı sıra, Türk Telekom grubunda yer alan teknoloji şirketlerine yarattıkları yenilikleri küresel pazarlara ihraç etme konusunda destek veriyoruz. Müşterilerimize daha fazla değer sağlamak için, geliştirdiğimiz ürünler arasında, ses paketleri, eğitim yazılımı, Ebeveyn Kontrolü Yazılımı ve yanı sıra, zengin içerikli müzik/video/oyun portalları dâhil yeni katma değerli hizmetler yer alıyor.

WiFi kapsama alanımızı da Avrupa seviyesine çıkarıyoruz. Bu çerçevede, yılsonu hedeflerimizi daha önce belirttiğimiz şekilde gerçekleştirmek için çalışmaya ve tüm
paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
builder 13 yıl önce
merak ediyorumda biz telekomu kaç paraya satmıştık..birileri telekom zarar ediyo diyorduda acaba kimdi onlar..
hüser 13 yıl önce
niye kar etmesinler ki,milleti bukadar ....baska bir kuruluş varmı?türkiyenin interneti diye diye miletin anasını ağlattılar.sabit ücret 29 ytl deyip,keyfi kota aştın düzeniyle istedikleri gibi fatura düzenliyorlar.evine internet almak isteyeni sabit telefonsuz olmaz diyerek ikinci ....atıyorlar.ha suc onlarda mı tabiki hayır.özelleştirmenin sonucu budur.denetimsiz özelin insafı bu kadar olur.bu düzende tabiki birileri ezildikde birileri de kazanacaktır..
lorenzo 13 yıl önce
özelleştirmeler tabiki olmalı ve tabiki piyasada başkalarıda olmalı ama her zam yaptıkça mahkemeye başvuruluyor davalar reddediliyor neden çünkü yatırım yapılıyormuş iyide millet ne yapsın aynısı benzindede geçerli epdkymış hükumet bu konuda çok geç kaldı açıkçası seçim olayı olmasaydı pekde tedbir düşünmüyordu ama millet artık bu düşen benzin fiyatlarına mukabil inmeyen benzin fiyatlarından çok rahatsız oldu....ama neden epdk halletmiyor çünkü demekki dağıtıcılar ile epdk arasında kokuşmuş ilişkiler olabilir. ama hükumet bu durumu seyretmemeli...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@