banner556

TÜİK asgari ücret önerisini açıkladı

TÜİK asgari ücret rakamını açıkladı. Ağır iş kolu için 2 bin 792 TL, orta iş kolu için 2 bin 507 TL olarak hesaplandı.

Ekonomi 22.12.2020, 13:46
TÜİK asgari ücret önerisini açıkladı

TÜİK asgari ücret rakamını açıkladı. Ağır iş kolu için 2 bin 792 TL, orta iş kolu için 2 bin 507 TL olarak hesaplandı.

ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

HAK-İŞ

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Asgari ücretin beklentilere ve ülkemiz gerçeklerine denk düşecek bir şekilde artırılması gerekmektedir. HAK-İŞ olarak, asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, asgari ücret belirlenirken yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz.”

TİSK

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) "Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ucret belirlenmesi her zamankinden daha önemli" açıklamasını yaptı.

DİSK

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2021 yılı asgari ücret talebini net 3 bin 800 lira olarak açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, açıklamasında asgari ücretteki vergi yükünün de kaldırılması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (7)
Trabzonspor 1967 1 ay önce
2.339 hafif işlerde çalışana diyor, bunlarda utanacak yüz yok zaten 2.300 asgari ücret minimum 3.000 olması gerekirken 2.339 tl diyor sanki market, kasap, ev sahibi, mağazalar vs alışveriş yaparken sen ağır iş veya hafif işte çalışıyorsun diye fiyat belirliyor ! Komik gerçekten! Bu zihniyete destek verenler bizden olamaz :)))
tonyalı 1 ay önce
Ne yazık ki böyle, en az 3000 lira olması lazım ancak bu ülke öğretmenine bile 4000 lira veriyor
Emin 1 ay önce
Bence yüz lira zam yeter bu millet bunu bile hak etmiyor emekliye ise yirmi tl yapsın çünkü reise para lazım zorlamayın arkadaşlar nasıl olsa hepimiz aynı gemideyiz ya
yazık 1 ay önce
olay şu 7 milyon asgari ücretli asla araba süremez asla ev sahibi olamaz ve asla bir yere tatile gidemez özel hastane bilmez tek oda açar doğalgazını yazık yazık hangi seviyedeyiz hiç birşeyler göremeden ölecek insanlar
internet kesin lüx sayılır şimdi 1 ay önce
1000 tl kira ve aidat 150 elektirik + 80 su + 100 tl telefon faturası +75 tl internet + 200 toplam ulaşım +170 dogalgaz : 1775 bana kalan 575 hadi 1 ay ye iç ihtiç karşıla
Dost. 1 ay önce
UTANIN UTANIN BU PAHLILIKTA BU GITLIKTA VERDIGINIZ PARALARA BAKIN HIC BISEYE ZAM YAPMAYIN O ZAMAN INDIRIM YAPIN EV KIRASI DUKKAN KIRASI GIDA KDV HEPSİNİ DÜŞÜRÜN!!!!!!!
Dursun 1 ay önce
Kimin ne dediğinin önemi yok. Türkiye başkanlık sistemi ile yönetiyor. Başkanımız neyi takdir ederse ona razı olmak zorundayız. Kolay mı 85 milyona bakmak. Demek ki paramız o kadar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@