7m

7m

hyundai

tamfinans

TÜGİAD büyüme verilerini değerlendirdi

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, 2017 ilk 3 aylık büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ekonomi 12.06.2017, 18:25 12.06.2017, 18:27
TÜGİAD büyüme verilerini değerlendirdi
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 ilk çeyrek büyüme rakamını sevindirici olarak değerlendirirken, asıl sevindirici olanın ihracatın büyümeye etkisi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2017 büyüme beklentilerinin 3,5-4 bandında olduğuna dikkat çeken Yücelen bu verilerin kısa vadeli olduğunu; ikinci ve üçüncü çeyrek verileri ile tablonun daha da netleşeceğini belirtti. Özellikle 3. Çeyrek turizm gelirlerinin büyümeye etki edeceğinin altını çizen Yücelen, yılsonu büyüme rakamının yüzde 4’ün üzerine çıkmasının kimseyi şaşırtmayacağını söyledi. Yapısal tedbirlerin verimliliği desteklemesinin önemli olduğunu belirten Yücelen şunları söyledi:
“Uzun süre sonra ilk defa ihracat büyümeye pozitif katkı sağladı. Bu büyüme rakamının kendisinden daha önemli. İhracattaki artışa AB ülkelerindeki toparlanmanın katkısı büyük. Bu da AB ülkelerinin Türkiye’nin en önemli ticari partneri olduğunu ve AB ile ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu verileri kısa süre içinde unutacağız ve 2. ve 3. Çeyrek verilerini bekleyeceğiz. TÜGİAD olarak bu büyüme rakamlarının verimlilik ile ilişkilendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Mal ve hizmeti ürettik ve ihraç ettik; peki firmalar ne kadar verimli çalıştı? Bu trendin sürmesi halinde 2017 sonunda büyüme rakamlarının yüzde 4’ün üzerine çıkması kimseyi şaşırtmamalı.”


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@