7m


7m

hyundai

Trabzon’dan 60 ülkeye fındık ihraç edildi

Türkiye’nin fındık ihracatının tek başına yüzde 38’ini gerçekleştiren Trabzon’dan 60 ülkeye fındık ihracatı yapıldı. 

Ekonomi 12.07.2018, 18:50
Trabzon’dan 60 ülkeye fındık ihraç edildi

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılının ilk yarısında Trabzon’dan en fazla ihracat yapılan ülkelerin sırasıyla İtalya, Almanya, Fransa ve Polonya olduğu, en fazla ihracat artışı yaşanan ülkelerin ise sırasıyla Ürdün, Ekvator, Singapur ve Brezilya olduğu bildirildi. 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğinin Fındık ve Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin en eski geleneksel ihraç ürünlerinden olan fındık ve mamulleri ihracatında Trabzon’un her dönem ihracatta birinci sırada yer aldığını belirterek, ihracat yapılan ülke çeşitliliğinin her yıl artırarak üst sıralarda yer aldığını, 2017 ve 2018 ihraç sezonunda yurtdışı piyasalardaki ihraç birim fiyatlarında yaşanan düşüşe bağlı olarak değer bazında il ihracatında düşüş yaşanmasına rağmen, ihraç edilen miktarda çok önemli bir değişimin olmadığını söyledi. 

Yeni sezonda ihracatın daha üst rakamlara ulaşacağını umduklarını dile getiren Cirav, “Son yıllarda Trabzon geleneksel ihraç pazarları olan Avrupa Birliği ülkeleri dışında Uzakdoğu, Asya ve Orta Doğu Bölgelerine yönelik ihracatta ülke çeşitliği açısından önemli gelişme başarısı gösterdi. Trabzon dünyanın tüm bölgelerine fındık ve mamulleri ihraç edilir duruma geldi. Önümüzdeki dönemde bu çeşitliliğinin daha da artacağına inanıyoruz” dedi. 

Türkiye’nin net döviz girdisi sağlayan önder sektörlerinden olan fındık ve mamullerinin fiyat duyarlılığı olan çok hassas sektör olması nedeniyle fiyat oluşumlarının bir çok seçenekle ilişkili olduğunu, buna rağmen ihracatçıların her sezon büyük fedakarlık ve gayret göstererek ihracat rakamlarını daha üst rakamlara ulaştırmaya çalıştıklarını vurgulayan Cirav, üreticinin daha çok gelir elde etmesi noktasında her türlü fedakarlığa katlanarak üretim aşamalarında verim ve kalitenin arttırılması konularında üreticilerle işbirliği içinde olduklarını ifade etti. 

Yeni sezondan ümitli olduklarını, 2018 ve 2019 sezonunda ürün kalitesinin iyi olmasına bağlı olarak ihracatın daha üst noktalara çıkacağından ümitli olduklarına değinen Cirav, serbest piyasa ekonomisinin en önemli argümanı olan arz/talep şartları içinde oluşan fiyat düzeylerinin, kendi tabii mecrasında oluşması sektör temsilcilerinin ve tüketici ayağını oluşturan ürünün hammadde kullanıcısı sanayicinin en önemli beklentisi olduğunu, bir tarafı mağdur edecek müdahaleci fiyat oluşumları yerine üretimi ve birim başına verim ve kaliteyi arttırıcı politikalarla üreticinin desteklenmesinin en adil yöntem ve en çok kabul gören yöntem olduğuna vurgu yaptı. 


Yorumlar (3)
Mustafa 4 yıl önce
60 ülkeye ihraç edildife fındık niye para etmiyor
Hayrettin 4 yıl önce
Adam hala üreticinin verimi artırarak gelirini yükseltmesini öneriyor. Girdiler, yevmiye artışları, diğer giderler üreticinin cebinden çıkacak .Yani anlaşılan o ki, fındık yine bedava gidecek.
murat başkan 4 yıl önce
oltana zorla fabrikayı sattıran zihiniyet eserinizle övünün.ferrore maliyetine fındığı alarak büyük karlarla fındığı satıyor.Buda onun ülkesini dünyanın bir numaralı üreticisi yaptı.anlayacağınız üzere bu ülke türkiye değil italya. Biz üreticilerden tutun tüccara kadar herkes onun esiri.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@