banner556

TMO Fındıkta müdahale alımına başlıyor – İşte Fındık fiyatları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatlarını açıklaması sonrasında TMO müdahale alımına başlıyor. İşte TMO’nun Fındık fiyatları.

Ekonomi 08.08.2019, 12:05
TMO Fındıkta müdahale alımına başlıyor – İşte Fındık fiyatları

Haber61 – Haber Servisi – Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) fındıkta müdahale alımına başlayacağını açıkladı. Açıklamada fındık fiyatları ve alım usulleri şu şekilde belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatlarını 17 TL olarak açıklaması sonrasında gözler TMO’ya çevrilmişti. TMO yaptığı açıklama ile kabuklu fındık alımına başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamada fındık alımı konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarının tamamlandığı belirtilerek, Giresun kalite kabuklu fındıkları 17 TL,  Levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 TL ve Sivri kalite fındıkları ise 15.50 TL’den alınacağı ifade edildi.

TMO Fındıkta müdahale alımına başlıyor – İşte Fındık fiyatları

TMO’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kabuklu fındık alımlarına başlayacaktır.  

Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamış olan Toprak Mahsulleri Ofisi, %50 sağlam iç fındık esasına göre;

Giresun kalite kabuklu fındıkları 17,00 TL/kg,

Levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 TL/kg,

Sivri kalite fındıkları ise 15,50 TL/kg fiyattan satın alacaktır.

TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. 

Kabuklu fındık alım esasları;

Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri,

Rutubet oranı %6'ya kadar,

Buruşuk iç fındık oranı %10'a kadar,

Çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı,

Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı,

Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı, olan tüm fındıklar satın alınacaktır.

Eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.

Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Ürün bedeli ödemeleri en geç 20 gün içerisinde yapılacaktır.

Üreticilerimiz randevularını 19/08/2019 tarihinden itibaren internet üzerinden http:\\www.tmo.gov.tr veya http:\\randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceklerdir. Randevu işlemleri ile ilgili aşağıda iletişim telefonları bulunan Şube Müdürlüklerimizden de bilgi alabileceklerdir. Alım başlangıç tarihleri aşağıda yer alan tablodaki gibi olacaktır.

Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan "Alo Ürün Hattı'na [0 312 416 34 10 (8 Hat)] fındık alımları konusunda her türlü talep ve düşüncelerini bildirebilirler. 
Kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.

TMO Fındıkta müdahale alımına başlıyor – İşte Fındık fiyatları
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@