banner491

"Sözlerim çarpıtıldı"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emekli maaşlarıyla ilgili sözlerinin Ergenekoncu medya tarafından çarpıtıldığını söyledi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC-e kanalında emekli maaşlarıyla ilgili yaptığı açıklamların çarpıtıldığını söyledi.Sözlerim çarpıtıldıTü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emekli maaşlarıyla ilgili sözlerinin Ergenekoncu medya tarafından çarpıtıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC-e kanalında emekli maaşlarıyla ilgili yaptığı açıklamların çarpıtıldığını söyledi.

Sözlerim çarpıtıldı

Türkiye'de memurlar çalışırken aldıkları yan ödemelerden prim alınmadığına, memur maaşlarının emekliliğe baz oluşturan kısmının çok dar olduğuna işaret eden Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

''Mesela bir memur 100 lira alıyorsa 70 lirası vergi dışıdır. Sadece 30 lirası üzerinden prim ve vergi ödemektedir. Dolayısıyla tartışma buradan geldi. Benim sözlerim maalesef çarpıtıldı. Ben bu tür tartışmalara girmiyorum, ama maalesef baktığımız zaman Ergenekoncu medya tarafından bu işlerin çarpıtıldığını ben çok rahat bir şekilde görüyorum. Fakat onlar için çarpıtmak herhalde doğal bir şeydir. Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde daha da yükseltiyoruz. İntibak Yasasını daha yeni çıkardık, 2013'den itibaren emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız. Ülkenin imkanları çerçevesinde biz emeklililerimizi desteklemeye devam edeceğiz.''

Şimşek, CNBC-e kanalında konuyla ilgili soruları yanıtladı. Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin geçmişteki bir takım çarpık düzenlemelerden dolayı bugün kötü durumda olduğunu vurgulayan Şimşek, ''Biz çalışanlarımıza inanılmaz destek veriyoruz, bu konuda zerre kadar tereddüt yok'' dedi.

2002'de tarım Bağkur emeklisinin 66 lira maaş aldığını, bugün ise bu miktarın 534 lira olduğunu belirten Şimşek, 534 liranın hala düşük bir rakam olduğunu, fakat 2002'ye göre söz konusu maaşın, enflasyonun 6 katı, yani yüzde 713 oranında arttırıldığını söyledi.

Türkiye'de emekli maaşlarının yüksek olduğunu söylemediğini, prime baz oluşturan maaşa oranla yapılan ödemelerin yüksek olduğunu söylediğini vurgulayan Mehmet Şimşek, dün Meclis'te yapılan bir tartışma sırasında da OECD'den örnek verdiğini kaydetti.

Bakan Şimşek, ''Dikkat ederseniz asgari ücret 740 lira, bunun üzerinden prim ödeniyor. Emekli olduğunda ise 880 lira alıyor. En düşüğünden bahsediyorum, dolayısıyla maaşına oranladığınız zaman yüzde 100'ünü geçiyor'' dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
selcuk
selcuk - 7 yıl Önce

sn bakan dogru dyo bizim emekliler cok aliyor ama kendi aldiklarina bakmiyo millete asgari ucreti uc kat arttirtik dyo bugun 800liraya kirami verecen işemi gdcen eşinimi mutlu edicen kendileri 4milyardan 30milyar almayi on dakikada onayladilar elktrk yuzde 80ne ulaşti tup ole mazot ole bu devlet yol yapmaktan bska ne verdi bu millete bu partiye her donem oy verdm ama akillandm yol yapan mutahtler hep super zengn oldu bu iktitarin Allah b.versin bunlarin hepsi hiqsiz

SIRADAKİ HABER

banner441

banner495