SMS ile tebligat gönderme

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sonucu, 'Sorgu SMS' ve 'Bilgi SMS' ile UYAP ekranlarından ulaşan bilgi toplamının bir yılda 2 milyon 200 bini aştığı belirtilirken, tebligatlar SMS yoluyla gönderildiği için 1 milyon 667 bin lira devletin kasasında kalmış o

SMS ile tebligat gönderme

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sonucu, 'Sorgu SMS' ve 'Bilgi SMS' ile UYAP ekranlarından ulaşan bilgi toplamının bir yılda 2 milyon 200 bini aştığı belirtilirken, tebligatlar SMS yoluyla gönderildiği için 1 milyon 667 bin lira devletin kasasında kalmış oldu.

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sonucu, 'Sorgu SMS' ve 'Bilgi SMS' ile UYAP ekranlarından ulaşan bilgi toplamının bir yılda 2 milyon 200 bini aştığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, UYAP uygulamaları kapsamında, vatandaş ve avukatların adliyeye gitmelerine gerek kalmadan, ilgili bulundukları işlemler hakkında SMS yolu ile bilgi alabilecekleri 'UYAP Haberin Olsun SMS' servisine, 1 Ocak-31 Aralık 2009 tarihleri arasındaki müracaatlarla ilgili sayısal döküm çıkarıldı.

2009 yılı içerisinde, abonelik sistemi ile GSM şirketi ayrımı gözetmeksizin '4060'a mesaj göndererek bilgi almak isteyen avukat sayısının 2 bin 215, vatandaş sayısının da 109 bin 373 olduğu belirtildi.

UYAP'a, geçtiğimiz yıl sorgu amacıyla 556 bin 325 mesaj gelirken, bilgi olarak 476 bin 342 mesaj geri döndü. Ayrıca, geçen yıl toplam 239 bin 90 bilgi de UYAP ekranlarından döndü. İnternet üzerinden de yaklaşık 800 bin kişinin sorgulama yapması sonucu, 'sorgu SMS' ve 'Bilgi SMS' ile UYAP ekranlarından ulaşan bilgi toplamının 2 milyon 204 bin 255 olduğu kaydedildi.

Bu arada, ilgili kurumların, SMS uygulaması başlatılmadan önce tanesi 3.5 liradan tebligat gönderdikleri, SMS uygulaması sayesinde bu tebligatların gönderilmeyerek 476 bin 342 SMS sayesinde 1 milyon 667 bin 197 liranın devletin kasasında kalmasının sağlandığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler