kebir reklamı

Şirketler bu habere dikkat!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) oluşturduğu e-Fatura sistemi ile yıllık brüt satış hasılatı 10 milyon TL’nin üzerindeki 30 bine yakın şirket, 2013 yılı Aralık sonu itibariyle kağıt fatura yerine, e-Fatura düzenleyecek. 421 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu

Şirketler bu habere dikkat!

banner197
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) oluşturduğu e-Fatura sistemi ile yıllık brüt satış hasılatı 10 milyon TL’nin üzerindeki 30 bine yakın şirket, 2013 yılı Aralık sonu itibariyle kağıt fatura yerine, e-Fatura düzenleyecek.
 
421 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan mükelleflerin, 1 Eylül 2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) başvuru yapmaları gerekiyor. e-Faturaya başvuru süresinin, 1 Eylül tarihinde sona erecek olmasına karşın, işletmelerin büyük çoğunluğunun henüz bu konuda bir hazırlık içinde olmadığı, şu ana kadar yapılan başvuru sayısının da birkaç binli rakamla sınırlı kaldığı öğrenildi. Ticari hayatta teknolojik devrim olarak nitelenen e-Fatura uygulaması ile kayıt dışı ekonomi, naylon fatura vb gibi süreçlerin de tarihe karışacağı belirtilirken, bu yıl 30 bin işletmenin e-faturaya geçmesinin ardından 2014’te de yıllık ciro sınırının 5 milyon TL’ye indirileceği ve kademeli olarak tüm işletmelerin sisteme dahil edileceği belirtiliyor.
 
“SÜRE DARALIYOR, FİRMALAR ELİNİ ÇABUK TUTMALI”
 
Elektronik fatura sistemine (e-Fatura) geçiş için başvuru yapma süresinin dolmasına 25 gün kaldığını hatırlatan ve GİB tarafından belirlenen 5 entegratör firmadan biri olan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Şahin şunları söyledi: “30 bine yakın mükellefin, 1 Eylül 2013 tarihine kadar, e-Fatura kullanımı ile ilgili olarak GİB’e başvuru yapması gerekiyor. e-Fatura’ya başvuru süresinin dolmasına 25 gün kalmasına rağmen, yaklaşık 25 bin firma henüz başvurusunu yapmadı. İşletmelerin çoğunun, e-Fatura’ya başvuru yapması gerekirken, henüz k firmanın bu konudan haberi bile olmadığını görüyoruz. Süre çok daraldı, firmalar elini çabuk tutmalı” dedi.
 
31 ARALIK 2013’TEN SONRA, KAĞIT FATURA KESİLEMEYECEK
 
e-Fatura zorunluluğu kapsamına giren işletmelerin, e-Fatura entegrasyon çalışmalarını 31 Aralık 2013 tarihine kadar tamamlanmış olmaları gerektiğinin altını da çizen Hüseyin Şahin, “Bu yılın sonuna kadar, 30 bine yakın gerçek ve tüzel kişi olan mükellefin, e-Fatura uygulamasına dahil olması gerekiyor. e-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcılar, kendi aralarında, kağıt fatura yerine, e-Fatura kullanacaktır. Önümüzde 4 ay gibi kısa bir süre var ve bu süre zarfında hazırlıklarını tamamlamayanların, yeni yılda kağıt fatura kesmesi mümkün değildir. Mükellef olduğu halde kağıt fatura düzenleyecekleri ise, cezai yaptırımlar bekleyebilir” diye konuştu. 2013 yılı Eylül ayından itibaren e-Fatura, 2014 yılı Eylül ayından itibaren e-Defter uygulamasına geçileceğini anlatan Hüseyin Şahin, ardından gelecek e-İrsaliye, e-Ödeme çalışmaları ile Türkiye ticari hayatında e-Dönüşüm projelerinin hayata geçmekte olduğunu belirtti.
 
“E-FATURA SÜRECİNDE, BİLİŞİM SEKTÖRÜNE 300 MİLYON TL PAZAR OLUŞACAK"
 
İlk etapta e-Fatura uygulamasına geçecek olan 30 bine yakın işletmenin, e-Fatura sürecine entegre edilmesi noktasında, bilişim sektörü firmaları için ilave bir 300 milyon TL pazar payı oluşabileceğini ifade eden Hüseyin Şahin, mükellef işletmelerin, entegratör olan firmalara da, fatura adedi bazında aylık hizmet bedeli ücreti ödeyeceğini belirtti.
 
AKARYAKIT ŞİRKETLERİ, KOLALI İÇECEKLER, ALKOLLÜ ÜRÜN VE SİGARA ÜRETİCİLERİ DE GEÇECEK
 
Verilen bilgiye göre, genel düzenlemenin yanı sıra 4/12/2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar elektronik fatura düzenlemek zorunda. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki kolalı gazozlar, biralar, şaraplar ve diğer alkollü içecekler ile tütün ve tütün mamullerini imal veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar da e-Fatura uygulamasına geçmek zorundalar.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.