SGK'dan bir müjde daha! 30 ay boyunca...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve ilgili kurumların, kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla hazırladığı proje ile küçük çocuk sahibi çalışan annelere, evde çocuk bakıcısı istihdam edebilmeleri için mali destek verilecek.SGK Başkanlığından konuyla ilgili

Ekonomi 05.12.2014, 17:55
SGK'dan bir müjde daha! 30 ay boyunca...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve ilgili kurumların, kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla hazırladığı proje ile küçük çocuk sahibi çalışan annelere, evde çocuk bakıcısı istihdam edebilmeleri için mali destek verilecek.

SGK Başkanlığından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ücret  beklentilerinin düşük olması ve çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin istenen  seviyede olmaması nedeniyle Türkiye'de kadınların işgücüne katılımının düşük  düzeylerde kaldığına dikkat çekildi. 
 
 Kadınların erkeklere oranla daha yüksek düzeyde kayıt dışı olarak  çalıştığı belirtilen açıklamada, kadınların işgücü piyasasında karşılaştığı  başlıca sorunlardan biri olan "yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle iş hayatına uzun  süre ya da süresiz olarak ara vermek zorunda kalmasının,  üzerinde dikkatle  çalışılması gereken konulardan biri olduğu" vurgulandı. 
 
PROJE SON AŞAMAYA GELDİ
 
Açıklamada, SGK'nın bu noktadan hareketle ilgili paydaşlarla işbirliği  içinde geliştirdiği ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek "Evde Çocuk  Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu"  projesinin son aşamasına geldiği belirtildi. 
 
 Proje ile "ilk kez iş hayatına girecek ya da iş hayatına geri dönecek  küçük çocuk sahibi annelere ve hizmet akdiyle çalışan annelere (5510 4/a  sigortalısı annelere) çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam  edebilmelerini temin etmek üzere mali destek sağlanması" planlanıyor. 
 
 İlk olarak 3 ilde hayata geçirilmesi planlanan bu proje ile "kayıt  dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan  annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak  işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi ve genel olarak, kadınların işgücüne  katılımlarının artırılması" amaçlanıyor. 
 

Avrupa Komisyonu'ndan gerekli onayların çıkması halinde en kısa süre  içerisinde başlaması öngörülen ve 30 aylık bir süreçte uygulanacak proje ile her  ay iş yaşamına dönen ya da ilk kez başlayan 5 bin kadın doğrudan desteklenecek. 
 
10 BİN DOLAYINDA KADIN YARARLANACAK
 
Kadınların proje yararlanıcısı olabilmeleri için çocuk bakıcısı  istihdam edecek olmaları sebebiyle dolaylı yoldan 5 bin kadın daha desteklenmiş  olacak. Böylece, proje süresince 10 bin dolayında kadın, kayıtlı olarak çalışma  imkanı bulacak. 
 
 Ayrıca, çocuk bakıcıları başta olmak üzere ev hizmetlerinde çalışanlar  ve bu kimseleri istihdam eden işverenler arasında kayıtlı çalışma sisteminin  geliştirilmesi hedefleniyor. 
 
 Proje ile özellikle "küçük çocukların belli bir süre evde bakımının  teşvik edilerek fiziksel ve psikolojik gelişimlerini belirli ölçüde tamamladıktan  sonra kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumsal çözümlere yönlendirilmesi" de  amaçlanıyor. 
 
 Bu yaklaşımın bir parçası olarak, "Milli Eğitim Bakanlığından  sertifikalı olan çocuk bakıcılarının çalıştırılması halinde projeden destek  miktarı artırılarak bu mesleğin kurumsallaşmasının desteklenmesi" hedefleniyor. 
 
Açıklamada, projenin aynı zamanda 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren  yürürlüğe girecek olan ve ev hizmetlerinde çalışanları sosyal güvenlik kapsamına  alarak basit usulde bildirim imkanı getiren uygulamanın sonuçlarını görmek  anlamında kurumun "çok büyük önem verdiği bir operasyon olduğu" kaydedildi. 

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
MURAT BAŞKAN 7 yıl önce
bu ülkenin dinamosu olan esnafın borçları ele alınacakken nerde boş nerde gereksiz işler var müjdeler yaratıyorlar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@