banner556

SGK, şehidin ana-babasına borç çıkardı!

 2013 yılında "Kime ne kadar intibak parası vereceğiz" diye SSK emeklilerinin dosyalarını incelemişler ve 2500 emeklinin aylığının olması gerekenden çok, 3500 emeklinin aylığının olması gerekenden az olduğunu görmüşlerdi. İşte aynı onun gibi 2007 yılında

Ekonomi 09.11.2012, 08:56
SGK, şehidin ana-babasına borç çıkardı!

 

2013 yılında "Kime ne kadar intibak parası vereceğiz" diye SSK emeklilerinin dosyalarını incelemişler ve 2500 emeklinin aylığının olması gerekenden çok, 3500 emeklinin aylığının olması gerekenden az olduğunu görmüşlerdi. İşte aynı onun gibi 2007 yılında şehit olan oğullarından aylık alan ana-babaya da fazla şehit maaşı bağlamışlar. Şimdi hem anadan hem de babadan 40 bin lira istiyorlar, üstelik aylıklarından da hemen kesmeye başlamışlar. "Kalan borcu da 2 yıl içinde ödeyin" diyorlar.
 
Bu ülkedeki binlerce şehit ailelerinden biri olarak ilk önce sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bir ay önce gönderdiği bir evrakla SGK, kendilerinden kaynaklanan bir hatadan dolayı bize borç çıkarmış. Aynı evraktan hem anneme hem de babama yollamışlar. Her biri 20 bin 285 TL olup toplam 40 bin 570 TL borcumuz varmış. Bu konu hususunda sizlerden acil bir çözüm ümit ediyorum. Mahmut Çeken-Cizre-Şırnak
 
31.12.1999 günü ve öncesinde SSK'dan emekli edilmiş olanlara verilen intibak zammı nedeniyle, hangi emekliye kaç para fark verileceğini belirlemek için 2.5 milyon emekli dosyası SGK elemanları tarafından tek tek taranmıştı. Bu taramalar sonucunda ilk emekli edilirken 2500 emeklinin aylığının olması gerekenden çok, 3500 emeklinin aylığının da olması gerekenden az olduğu belirlenmişti. 3500 emekliye farkları geçen ay ödendi, bazıları 20 bin liraya yakın fark aldı. Ancak 2500 emekliye fazla ödenenlerin geri alınması konusunda Bakan Faruk Çelik'in talimatıyla kimseye borç çıkarılmadığı ve çıkarılmayacağı açıklanmıştı.
 
EMEKLİLERDEN İSTENMEYEN FARK ŞEHİTLERDEN İSTENİYOR
 
Belgesini aşağıda görüyorsunuz... SGK'nın Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı, şehit babası Sıracettin Çeken ile annesine yazı gönderip, "Kurumumuzun 31.07.2012 tarih ve 378733 sayılı işlemiyle; aylık oranlarının hatalı olduğunun anlaşılması üzerine, 01.09.2007-31.08.2012 tarihleri arasındaki aylık farkınız tutarı 20.285,67 TL adınıza borç çıkarılmıştır" demiş. Aslında hata varsa (ki yazıdan hata olup olmadığı belli olmuyor, açıklama tam değil) bu hata SGK'nın hatasıdır. Hiç kimse kendi emekli maaşını kendisi hesaplamaz, aylıkları SGK hesaplar ve gönderir.
Şimdi ise emekli aylıkları fazla ödenenlerden bakan talimatıyla tahsilata geçmeyen SGK, karşısındaki şehit ana-babası olunca tereddüt etmeden "Fazla ödemişim" diyerek ödediği fazla paraları "24 ay içinde geri ödeyin" diye talimat gönderiyor. Bu adaletsiz bir uygulama ve eşitlik ilkesine de uymuyor.
 
DAVA AÇIN, SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMEDİR
 
Mahmut Bey, ana-babanıza şehit oğlu üzerinden bağlanan maaşları "Fazla ödemişim" diye geri isteyen SGK'yı şimdi gidip dava edin. Zira olay "sebepsiz zenginleşme" olayıdır ve sebepsiz zenginleşmede kötü niyetli olmayan, SGK'yı aldatmayan-dolandırmayan ana-babanızdan tek kuruş alamazlar. Olay sebepsiz zenginleşme olduğundan, elinizde kalan parayı ödemeniz gerekirdi, ama şehit aylığıyla geçinen ana-babanın elinde de tek kuruş kalmadığından borcu sildirirsiniz.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@