Sanayi üretim endeksi Eylül ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ait Sanayi Üretim Endeksini açıkladı. Eylül ayında temel yıllı sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın

Sanayi üretim endeksi Eylül ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ait Sanayi Üretim Endeksini açıkladı. Eylül ayında temel yıllı sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 arttı. 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %10,8, imalat sanayi sektörü endeksi %6,2 , elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise % 4,1 arttı.
 
Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre %3,9 arttı. 
 
Sanayi üretim rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sanayi üretimindeki artışın sevindirici olduğunu söyledi.
 
Bunun ihracat artışından kaynaklanmasının daha da sevindirici olduğunu belirten Çağlayan, "Sanayisiz büyüme olamaz. Türkiye'nin geleceği daha fazla üretimde’’ dedi.
Bilim, Sanayi ve Ticaret bakanı Nihat Ergün de, sanayi üretimindeki bu artışın, Orta Vadeli Program’da yer alan rakamların çok rahatlıkla yakalanacağını gösterdiğini söyledi.
 
Uluslararası derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu arttırmasına da atıfta bulunan Ergün, bu artışla psikolojik sınırın aşıldığını ve Türkiye’nin bir üst lige yükseldiğini kaydetti.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513