banner539

banner526

banner533

banner513

Şadan Eren uyardı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, Kafkaslar'ın bu yüzyılda Doğu-Batı arasında ulaşım ve enerji transfer koridoru haline gelmesinin küresel aktörlerin ilgisini çektiğini söyledi. Eren, bölgede yaşanan gelişmelerin te

Ekonomi 01.10.2008, 10:13
Şadan Eren uyardı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, Kafkaslar'ın bu yüzyılda Doğu-Batı arasında ulaşım ve enerji transfer koridoru haline gelmesinin küresel aktörlerin ilgisini çektiğini söyledi.

 Eren, bölgede yaşanan gelişmelerin temelinde de bunun yattığının altını çizdi.
TTSO Başkanı Şadan Eren, yaptığı açıklamada, Kafkasya'nın, tarihin her döneminde değişik açılardan önem arz eden bir bölge olduğuna işaret etti. Eren, günümüzde de bölgenin tarih, jeopolitik konum, ekonomi ve güvenlik faktörünün küresel aktörlerin mücadelelerine ışık tuttuğuna değindi.
Eren, bölgenin, Asya ve Avrupa arasında ulaşım ve iletişim kavşağı olarak değerlendirilmesi ve bunun yanı sıra petrol ve doğalgaz boru hatlarının geçiş koridoru konumunun da Kafkasya'ya olan ilginin en önemli nedenlerinin başında geldiğine vurgu yaptı. Bölgede yaşanan her gelişmeden Türkiye'nin de etkilendiğine dikkat çeken Eren, Rusya ile Gürcistan arasındaki son savaşın da Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve ticari ilişkilerini etkilediğini dile getirdi.

Eren, bu gelişmelerin Karadeniz'in siyasi ve stratejik önemini arttırmasının yanında, ekonomik yönden dış ticarette ise birçok sorunu beraberinde getirdiğini kaydetti. Bölgedeki istikrarın devamının diğer ülkeler kadar Türkiye için de çok önemli olduğuna vurgu yapan Eren, bunun en önemli nedenlerini şöyle sıraladı:
"Türkiye'nin Kafkas ve Orta Asya ülkeleri ile yaptığı ticarette transit yolun geçtiği en önemli noktalardan birinin Gürcistan olması, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı bu ülkeden geçmesi, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'nun temelinin atılması, Türkiye'nin ihracatında Rusya Federasyonu'nun önemli bir yerinin olması, ülkemizde doğalgazın kayda değer bir bölümünün Rusya Federasyonu'ndan karşılanması, Rusya'nın da Gürcistan'ın da ülkemizin komşu ülkeleri olması ve güçlenerek gelişen dostluklar gibi Karadeniz Bölgesi ve Türkiye ekonomisi için çok önemli potansiyele sahip olması."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@