7m


7m

hyundai

Ramazan mı, Rama-zam mı?

Pastırması ve sucuğu ile ünlü Kayseri'de, fiyatlarda yapılan artışın ardından, yaklaşık 20-22 gram ağırlığındaki 1 dilim pastırma 1 lira oldu. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 1. kalite olarak adlandırılan ve kilosu 45-46 liradan satılan kuşgömü, tütün

Ekonomi 05.08.2009, 12:34
Ramazan mı, Rama-zam mı?
Pastırması ve sucuğu ile ünlü Kayseri'de, fiyatlarda yapılan artışın ardından, yaklaşık 20-22 gram ağırlığındaki 1 dilim pastırma 1 lira oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 1. kalite olarak adlandırılan ve kilosu 45-46 liradan satılan kuşgömü, tütünlük, sırt ve antrikot pastırmanın kilosu 50 lira, 2. kalite olan dilme, eğrice, şekerpare ve but yarma pastırmanın kilosu ise 40 lira oldu. Etek, kürek ve omuz adı verilen 3. kalite pastırmanın kilosu ise 28 liradan 30 liraya çıktı.

Evlik 1. kalite parmak ve halka sucuğun kilosu 20 liradan 22 liraya, 2. kalite sucuğun kilosu ise 15 liradan 17 liraya yükseldi. Dil füme, et jambon ve kavurma fiyatları da yüzde 7 oranında arttı.

ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve pastırma-sucuk üreticisi Şaban Ünlü, fiyat artışının et fiyatlarının yükselmesinden kaynakladığını kaydetti.

Şaban Ünlü, ''Et fiyatları son 10 gün içerisinde ortalama yüzde 10 artış gösterdi. Kilosu toptan 9,20 TL olan karkas sığır eti 10,50 TL'ye çıktı. Kemikli koyun etinin kilosu da 15 TL'ye yükseldi. Besiciliğin giderek yok olması nedeniyle piyasada canlı hayvan sıkıntısı çekiliyor. Süt kuzularının erken kesimi nedeniyle de koyun eti fiyatları sürekli yükseliyor. Et fiyatlarındaki artış, pastırma ve sucuk fiyatlarına yansıdı. Biz üreticiler olarak ramazanın yaklaştığı bu günlerde fiyatların yükselmesini istemezdik ancak, en önemli girdisi et olan pastırma-sucuk üreticileri, fiyatlarına yüzde 7 ila 8 oranında zam yapmak zorunda kaldı'' dedi.

''RAMAZAN BOYUNCA ZAM YOK''

Öte yandan, üretici firmalardan Şahin Sucukları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Salih Fazlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan ayı boyunca pastırma ve sucuk fiyatlarına zam yapmayacaklarını bildirdi.

Fazlıoğlu, ''Sektörümüzde birçok firma pastırma ve sucuk fiyatlarına zam yaptı. Biz Ramazan ayı boyunca eski fiyatlardan satış yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

Yorumlar (2)
serkanlı 13 yıl önce
İslamiyeti özümleyememiş insanımızdan başka bir şey beklenemez.

Birde şu konu var ki göz ardı edilmemeli.

Diyelim ki namuslu bir esnaf zam yapmadan malını satıyor. siz zannedermisiniz ki bu malları tüketici alacak, hemen cambaz diğer esnaf bu malları kapatır.

İşte ayıkla pirincin taşını bakalım nasıl ayıklayacaksın.

Güzel tesbit: RAMA ZAM yani rama margarine zam gibi bir şey. RAMAZAN ÇARPAR AMA ANLAYAN KİM.
efulim 13 yıl önce
benzine mazota günlük zam ohhh ne güzell.sigara mtv ötv bilmemne bi dünya zam...bakliyat çay şeker ohhho ohhh ohh...elektrik dogalgaz oyy oyyy oyyy...ben mutlu sevğili halkım daha mutlu..allah başımızdan akepeyi eksik etmesin... AMİNN..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@