7m


7m

hyundai

Ramazan fırsatçıları şokta

Fırsatçının oyunu bozulunca, bu yıl bir ilk yaşandı. Her yıl Ramazan ayının ilk haftasında yüzde 30-50 zamlanan gıda ürünlerinin fiyatları bu yıl aynı dönemde yüzde 30'lara varan oranlarda geriledi. Ucuzluk listesinde ayçiçek yağı, salça ve pirinç üst sır

Ekonomi 07.09.2008, 12:28
Ramazan fırsatçıları şokta

Fırsatçının oyunu bozulunca, bu yıl bir ilk yaşandı. Her yıl Ramazan ayının ilk haftasında yüzde 30-50 zamlanan gıda ürünlerinin fiyatları bu yıl aynı dönemde yüzde 30'lara varan oranlarda geriledi. Ucuzluk listesinde ayçiçek yağı, salça ve pirinç üst sırayı aldı.

Yılbaşından itibaren ülkemizde temel gıda ürünlerinin fiyatlarının, dünyada gıda fiyatlarının çok üzerinde zamlanması, toplumsal bir bilinci harekete geçirdi. Vatandaşın zamlara tepki göstererek, Ramazan öncesi aşırı alışverişe yönelmemesi, taleplerde beklenen canlılığı göremeyen fırsatçıların oyunu bozdu.

Bunun sonucu bu yıl Ramazan ayında bir ilk yaşandı. Yıllardır, spekülatörlerin zam oyunlarına sahne olan Ramazan ayının ilk haftasında, bu yıl tam tersi yaşandı ve bazı ürünlerin fiyatı değişmedi, başta bakliyat ürünleri olmak üzere birçok ürünün fiyatı ise düştü. Ramazan'ın ilk günlerinde sadece 5-6 ürünün fiyatında artış gözlendi.

SALÇA YÜZDE 22 DÜŞTÜ

 Her yıl, özellikle Ramazan'a birkaç gün kala başlayan ve ilk haftasında devam eden artışlar sonucu ortalama yüzde 30-50 aralığında zamlanan temel gıda ürünleri, bu kez yüz de 30'a varan oranlarda ucuzladı. Yaptığımız hesaplamaya göre, son bir ay içinde fiyatı yüzde 27.5 düşen ayçiçek yağı, ucuzlayan ürünler içinde başı çekti. Ocaktemmuz arasında yüzde 70'in üzerinde zamlanan ayçicek yağının, yeni mahsülün çıkması ve dünyada fiyatların gerilemesi sonucu, son bir ayda litresi 6.90'dan 5 YTL'ye indi. En fazla ucuzlayan ürünler içinde ikinci sırayı fiyatı yüzde 22 düşen salça aldı. Bakliyat ürünleri de son bir ayda fiyatı en fazla gerileyen ürünler oldu. Son aylarda fiyatı hızla tırmanan kırmızı mercimek ise Ramazan'da zam görmedi ve fiyatı sabit kaldı.

YUMURTA 30 KURUŞ

Bu arada, birçok üründe görülen ucuzlamaya karşın bazı gıda fiyatlarında görülen artışlar ise vatandaşı üzdü. Yazın sıcak havalarda tüketimi düşen yumurtanın fiyatı da 15 kuruşa kadar düştü. Ancak, Ramazan'a girilmesi ve okulların açılışının yaklaşması ile tüketimin canlanacağı düşüncesiyle fiyatlar hızla tırmanışa geçti. Son bir ayda fiyatı yüzde 93 artan yumurtanın tanesi bugün 29 kuruşa satılıyor. Son bir ayda yüzde 12'lik artışla et ikinci oldu.

SEBZE VE MEYVEDE % 60'A VARAN ARTIŞ

Havalar iyi, piyasada ürün bol ancak, Ramazan'da, birçok temel gıda ürünlerinde görülen ucuzluk sebze ve meyvede yaşanmadı. Spekülatörlerin kâr hırsı galip geldi ve Ramazan'ın ilk haftasında sebze fiyatları yüzde 50'ye meyve fiyatları da yüzde 60'a varan oranlarda zam gördü.

Sektör yetkilileri, Ramazan ayının ilk günlerinde beklenen satışların olmadığından yakınıyor. Ancak, piyasada fiyat artışları,durgunluğu dinlemedi ve hafta içinde başta salatalık ve domates olmak üzere birçok ürünün fiyatı arttı. Sebzede en fazla zam salatalık fiyatında görüldü. Ağustos ayında manavda 1 YTL olan salatalık bugün 1.50'den satılıyor. Meyve fiyatları da Ramazan'la birlikte zamlardan nasibini aldı.

FİYAT PERAKENDE DE ŞİŞTİ

 Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarları Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, havaların iyi gittiğini ve piyasada ürünün bol olduğunu belirterek, Ramazan öncesine göre İstanbul sebze ve meyve halinde fiyatların değişmediğine dikkat çekti. Er, “Federasyonumuza bağlı bütün başkanlarımıza fiyat artışlarına fırsat vermemeleri çağrısında bulunduk. Hallerde bir hafta öncesine göre fiyatlar hemen hemen aynı. Zaten piyasada sebze ve meyve bol ve bu ürünler stok yapılamaz. Ancak yine de perakendede fiyatların şişirildiğini görüyoruz” dedi.

 

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@